EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yüzde 0,99 faizle konut kredisi veren bankalar

Hükümet tarafından seçim öncesinde konut sektörünü canlandırmak için yapılan teşvikler ardı sıra geliyor. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına düşüyor.

Başbakan Binali Yıldırım konut sektörünü canlandıracak yeni teşvikle ilgili açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım’ın açıklamasına göre 5 kamu bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyesinin altına düşürecek. Böylelikle konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı konut satın almaktan vazgeçen vatandaşlar hayallerini gerçekleştirirken sektördeki çarklar da yeniden dönmeye başlayacak.

5 kamu bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99 seviyesine düşürecek. Peki, bu bankalar hangi bankalar? Hangi bankalardan düşük konut kredisi kullanılabilecek? İşte cevabı…

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü inşaat 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana buhranlı günler geçiriyor. Özellikle 2018 yılının ilk aylarından beri sürekli yükselen konut kredisi faiz oranları konut satışlarında ve konut fiyatlarında gerilemeye neden oldu. Bu durumun üstesinden gelebilmek için devlet tarafından tapu harç bedelleri yüzde 4’ten yüzde 3 ve KDV oranları da yüzde 18’den yüzde 8 seviyesine düşürüldü. Buna ek olarak konut kredisi faiz oranları da yüzde 1 seviyesinin altına düşürülüyor.

Türkiye’de son 3,5 yılda oluşan 2 milyon 130 bin adet konut stokunu eritmek ve konut piyasasını yeniden canlandırarak konut kredisi faizlerinin yüksekliğinden dolayı konut satın almaktan çekinen vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamak amacıyla konut kredisi faiz oranları yüzde 1,25 ile yüzde 1,35 arasında değişiklik gösteren,

  • Vakıfbank

  • Ziraat Bankası

  • Halkbank

  • Ziraat Katılım

  • Vakıf Katılım bankaları oranları yüzde 1’İn altına düşürerek yüzde 0,99 seviyesinden konut kredisi verecek. Bankaların konut kampanyasının en az 3 ay süreyle geçerli olması kararlaştırıldı.

Kampanya ile birlikte konut faizleri 36 puan inerek yüzde 0.99’dan kredi verilebilecek. 200 bin TL’yi 10 yıl taksitle alan vatandaşın aylık ödemesi 3 bin 375 bin TL’den 2 bin 855 TL seviyesine düşecek.