EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından KDV alınmaması doğru bir karar"

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, "Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına KDV muafiyeti sağlanması ekonomimize büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya iş yeri satın alanlara, bu gayrimenkullerini bir yıl satmama şartı getirildi. Bu konut ve iş yerlerinin bir yıl içerisinde satılması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına tanınan KDV muafiyeti, sektörümüze ve ekonomimize katkı sağlayacaktır. Gurbetçiler, satış bedelini döviz ile ödemeleri şartıyla, Türkiye’de yer alan işyeri veya konutta KDV ödemeyecekler. Böylelikle, ülkemize döviz girdisi sağlanacak. Söz konusu gelişme ile yabancıların yanı sıra gurbetçilerin de Türkiye’de yatırım yapmaları desteklenecek. Daha ziyade yaz aylarında Türkiye’ye dönen gurbetçilerin şimdiden yatırım yapmaya başlayacaklarını düşünüyorum. Hazırlanan KDV indirimlerinin, konut ve işyerlerinin yanı sıra diğer tüm birimleri kapsamasıyla satışların daha fazla olacağı da bir gerçek. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya işyeri satın alanların bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak olması da doğru bir karar. Alınan konut ve işyerlerinin bir yıl içerisinde satılması halinde, zamanında alınmayan vergi o zaman tahsil edilecek."