EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yurt dışında yaşayanlar konut kredisi alabilir mi?

Türkiye dışında yaşayan birçok Türk vatandaşının merak ettiği soru, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’den konut satın almak için konut kredisi kullanabilir mi?”

Türkiye’de yaşamayan ancak Türk vatandaşı olan hemen hemen herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesi de Türkiye’den konut satın alırken konut kredisi kullanıp kullanılmayacağı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar bazı gereken şartları karşıladıkları takdirde Türkiye içinden bir konut satın alabilmek için konut kredisi kullanabilirler. Ancak bunun için T.C (Türkiye Cumhuriyeti) vatandaşlık numarası sahibi olmak gerekiyor. Ya da Türk vatandaşı olmayıp Türkiye’den banka kredisi kullanarak konut satın almak isteyenler ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen yabancı kimlik numarası almış olması gerekmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’den konut satın almaya karar verdiklerinde konut kredisi kullanabiliyorlar. Ancak bankaların yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına konut kredisi vermek için geliştirdiği bazı özel paketler bulunuyor. Bu paketlere dahil olarak konut kredisi almak için başvuruda bulunan vatandaşların da bazı şartları yerine getirmesi talep edilebilir.

Türkiye’deki konut kredisi paketlerinden faydalanmak isteyen yurt dışında yaşayan T.C vatandaşlarının vergi kimlik numarası, pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimliği, konuta ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu, yurt dışında yaşadığı ikamet adresi, çalışmakta olduğu ülkedeki kazancını belgeleyen bordo, üç aylık kredi kartı ekstresi gibi belgeleri ibraz etmesi zorunlu tutulmaktadır. Bu belgelerini eksiksiz bir şekilde tamamlayan yurt dışında yaşayan ve/veya çalışan vatandaşların Türkiye’deki bankalardan konut kredisi kullanarak yurt içinde konut satın alması mümkündür.