EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Yükselen maliyetler konut fiyatlarına yansıtılmadı"

Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı Erdal yükselen üretim maliyetlerinin konut fiyatlarına yansıtılmamasının satışları olumlu etkilediğini söyledi.

Emlak sektörüne ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal sektördeki üretim maliyetlerini konut fiyatlarına yansıtmadıklarını bu durumun da konut satışlarında olumlu etki yarattığını söyledi.

2017 yılının inşaat yılını sora soktuğunu ifade eden Erdal, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bir önceki yıla kıyasla konut satışlarının yine de artış kaydetmiş olduğunu vurguladı. Bu artışı inşaat sektörünün temsilcilerine bağlayan Erdal maliyet oranlarında yaşan artışların genel olarak konut fiyatlarına yansıtılmadığını ve bu durumun satışları zora sokmadığını söyledi.

İnşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğunu belirten Erdal, bu süreçte yeni projeler ile sektöre değer katılmaya devam edilmesi gerektiğini ve bazı sektörün önündeki bazı engellerin ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

İnşaat sektörünün sürekli büyüyen ve gelişen bir yapısı olduğuna dikkat çeken Erdal, küresel ve ekonomik gelişmelerden her sektörün kendince payını aldığını ve inşaat sektörünün desteklenerek satışlarının devam etmesini sağlanması gerektiğini, ticari alan alışverişinin hızlandırılması ve bu noktada üretim alanında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

İnşaat sektörü sayesinde gören yıla oranla konut satışlarının yükseldiğini ifade eden Erdal bunun nedenini ise artan üretim maliyetlerine rağmen hemen hemen hiçbir temsilcinin fiyatlarda artışa gitmemesine bağladı.

İnşaat sektörünün önemli temsilcileri, Türkiye ekonomisinin büyümesindeki lokomotif sektör olarak görülen gayrimenkul ve inşaat sektörünün ilerleyen yıllarda üretimlerini artırması ve daha çok büyüyebilmesi için kredi faiz oranlarının düşürülmesi, üretim maliyetlerindeki yükselişin durdurulması ve bu alanda konut satışlarına sağlanan desteğin devam etmesi gerektiğini düşünülüyor. Her geçen yıl büyüyen lokomotif sektördeki hedefler de yıllar geçtikçe bir üst noktaya taşınıyor.