EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yılın ikinci yarısında da konut fiyatlarında indirime devam

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredisi faiz indirimleri ve konut fiyatları indirimlerinin yılın ikinci yarısında da devam etmesi gerektiğini söyledi.

Konut kredi faizlerindeki ve konut fiyatlarındaki indirimlerin konut satışlarına çok olumlu bir şekilde yansıdığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken bu indirimlerin 2018 yılının ikinci yarısında da sürmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mayıs ile haziran aylarında konut kredi faizlerinin indirilmesi ve konut fiyatlarının aşağı çekilmesiyle birlikte sektöre çok olumlu geri dönüşler olduğunun altını çizerek konut fiyatlarındaki ve kredi faizlerindeki indirimlerin yıl içinde devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konut fiyatları ve konut kredi faizlerine ilişkin yayımladığı yazılı açıklamasında ekonominin canlanması için konut kredi faizlerinin ve konut fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, haziran ayındaki konut satışlarının bir önceki aya yılın aynı ayına kıyasla yüzde 22,4 oranında artış yaşayarak 119 bin 413’e ulaştığını anımsattı.

Konut satışlarının artmasının dolaylı yoldan tüm piyasalara olumlu etki ettiğinin altını çizen Başkan Palandöken, indirimin sona ermesiyle konut kredi faiz oranlarının yükseldiğine ve bu iniş çıkışların vatandaşları zor duruma soktuğuna dikkat çekti.

“Faizlerin artışı konut satışlarını olumsuz etkileyecek”

Palandöken, şunları kaydetti:

“Ekonomimizdeki iniş çıkışlar vatandaşı zaten zor durumda bırakırken, bu faiz artışı konut satışlarını olumsuz etkileyecektir. Bankalar ve inşaat sektörü satışların artması için yine el birliğiyle indirime gitmeli. Çünkü konut satışları tüm piyasaları canlandırıyor.

“İnşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli”

Konutun çevresindeki berber, manav, bakkal esnafı, oradan geçen dolmuş, taksi vesaire şoför esnafı gibi herkes kazanıyor. Bu sebeple yılın ikinci yarısında da en azından yıl başına kadar ekonominin de hareketlenmesi için bu konut seferberliği devam etmeli. Bankalar faizleri düşürmeli, inşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli.”