EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yıldırım: "Kentsel dönüşümde ev sahipleri önce ‘güven’ diyor"

Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, kentsel dönüşüm çalışmalarında tüketicinin ilk beklentisinin ‘güven’ olduğunu söyledi.

10 yılı geçkin süredir Bomonti Bölgesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 600’e yakın bina yenileyen Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım kentsel dönüşümde kat sahiplerinin mağduriyetlerden çekindikleri için önce güven unsuruna önem verdiklerini ifade etti.
Kentsel dönüşüm kapsamında mülk sahiplerinin güven duyabileceği üstlenici firmalar ile çalışmak istediğini belirten Yıldırım,
“Ev sahiplerinin kiracı seçer gibi müteahhit seçmesi, seçeceği firmaya güvenmesi, firmanın tamamlanmış projelerini inceleyerek fikir sahibi olması gerekiyor” dedi.

İstanbul Avrupa Yakasında yer alan Bomonti lokasyonunda yaklaşık 12 senedir kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 600 binayı yeniden hayata kazandıran Yıldırım Yapı Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, “Biz Yıldırım Yapı Grubu olarak 10 sene önce ev sahipleriyle hangi tip sözleşmeyi gerçekleştirdiysek, şimdi de ev sahiplerine aynı tip sözleşmeyi sunuyoruz. Komşuya ne verdiysek senin için de o geçerli diyerek iş birliği yaptığımız mülk sahiplerinin sadakatini kazanıyoruz. İlk 5 yıl projelerimizle ilgili bizden kaynaklı olmayan sorunlarla bile birebir ilgilenerek ev sahiplerinin mağduriyet duygusu hissetmemeleri için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Projelerimizin yüzde 70’ini öz kaynak ile yapıyoruz”

Son yıllarda konut sektöründe yaşanan büyük şirket kayıplarının ve ekonomik krizlerin kaynağının yanlış finansman yönetimi olduğuna dikkat çeken Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım,

“Dövizle yapılan yatırımlarda dünyadaki kur savaşı göz önüne alınmalı”

“Döviz üzerinden borçlanma, yanlış stok yönetimi ve yüksek faizlerle borçlanma inşaat sektöründeki büyük kayıpların ana sebepleridir. Özellikle dövizle yapılan yatırımlarda dünyadaki kur savaşını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Gerek inşaat sektörünün gerekse inşaat yatırımlarında finansman hesabının önemi ve hassasiyeti sektörde sürdürülebilir olmak için önem taşımaktadır. Biz Yıldırım Yapı Grubu olarak projelerimizin yüzde 70’ini öz kaynak ile yapıyoruz” dedi.

“Kentsel dönüşüm orta ve üst segmentten alt segmente kayacak”

Önümüzdeki 5 yıl içinde konut sektörünün aynı şekilde büyüyeceğine işaret eden Yıldırım, “Devam eden kentsel dönüşüm sürecinde bugüne kadar orta ve üst segmentte yapılan konutların bundan sonraki süreçte bir alt segmente kayacağını düşünüyorum.

“20 yıl içinde 6,5 milyon konutun dönüşümü planlanıyor”

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamalarında belirtildiği gibi 20 yıl içerisinde Türkiye’de yaklaşık 6,5 milyon konutun dönüşümü planlanmakta. Sadece kentsel dönüşümle yenilenecek olan yapıların önümüzdeki 20 yıl içerisinde ekonomiye önemli katkısı olacak. Bu bağlamda yaklaşık 220 sektöre tedarik olanağı veren inşaat piyasasında ivmenin artarak devam edeceğiniz öngörüyoruz.

“İnşaat sektörünün uzun bir yolculuğu olduğunu düşünüyorum”

İhtiyaç dışında bir yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul ve inşaat sektörünün, ülkemizde genç nüfusun fazla olması nedeniyle gerek yenilenen binalar gerekse yeni bölgelerde yapılacak konutlarla uzun bir yolu olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bomonti 5 Ada projesinin 2. Yarısı yolda!

2015 yılından bu yana İstanbul şehir merkezinde toplam 3 proje hayata kazandıran Yıldırım Yapı’nın 500 konutluk Bomonti 5 Ada projesinin inşaatına ise 2018 senesinin ikinci yarısında start verilmesi planlanıyor.