EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yetgin: “Bu dönemi konut fiyatlarında artış yapmadan atlatacağız”

Konut satışlarındaki yüzde 14 gerileme hakkında konuşan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin bu dönemin konutlarda fiyat artışı yapılmadan atlatılması gerektiğini ifade etti.

TÜİK 2018 Mart ayı raporuna göre konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 oranında gerileme yaşadı. Bu değer darbe girişiminden beri konut satışlarında yaşanan en büyük düşüşü gösteriyor. Konut sektöründe durum biraz sıkıntılı. Bu süreç için çıkış yolları aranıyor.

Konut satış istatistikleri 2018 Mart verilerini değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım ortaklığı (GYİODER) Başkanı Feyzullah Yetgin bu sıkıntılı süreçte konut fiyatlarının yükseltilmemesi gerektiğini ve bu sürecin bu şekilde atlatılması gerektiğini ifade etti.

Konut kredisi kullanma oranlarının yüzde 60 seviyelerinde olduğunu belirten Başkan Yetgin, faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına düştüğü zaman konut satışlarında çok büyük bir patlama yaşanacağını beklediğini söyledi.

Konut kredisi faiz oranlarının son 8,5 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu da hatırlatan Yetgin, şu anda toplam satışlar içinde ipotekli satışların yüzde 30’un altına düştüğünü, konut kredisi faiz oranlarının da yüzde 1,4’lere kadar yükseldiğini açıkladı.

Konut sektörünün içinde bulunduğu bu kritik süreci atlamak için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Yetgin, bu durumu sürekli devam etmeyeceğini de sözlerine ekledi. Yetgin, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesiyle birlikte konut satışlarında adeta bir patlama yaşanacağını söyledi.

Konut ihtiyacını karşılamaya devam ettiklerini ve “geride kalan 10 15 yıllık tablo incelendiğinde iniş çıkışlar yaşanmıştır ama talep her zaman güçlü” diye konuştu.