EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni kurallar emlak sektöründeki vergi kaybını önleyecek

İkinci el konut satışı düzenlemesi ve emlakçıların bulundurması zorunlu olan sertifika ile emlak sektöründeki vergi kaybının önüne geçilecek.

Bundan sonra alnan kararla her önüne gelnin emlak dükkanı açmasına izin verilmeyecek. Emlak dükkanı açmak isteyenlere işi yapabilir olduğu konusunda yetkinlik belgesi özelliği taşıyan sertifikalar verilecek. Bu sertifika sahibi olmayanların emlak dükkanı açmasına izin verilemeyecek.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "İkinci el konut satışına getirilecek düzenleme sayesinde dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, haksız kazanç, tüketicilerin aldatılması ve 100 milyonlarca liralık vergi kaybı engellenecek. Bu konutların kaçak emlakçılar üzerinden terör ve fuhuş gibi illegal işlerde kullanılması önlenecek." dedi.


"Kaçak emlakçılar dolandırıcılığa, haksız kazanca neden oluyor"

Kayıt dışı emlakçılık işiyle uğraşanların tüketiciyi de devleti de zor durumda bıraktığının altını çizen Aşa, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Kaçak emlakçılar, tüketici mağduriyetinden dolandırıcılığa, haksız kazançtan devletin vergi ve harç kaybına kadar akla gelebilecek her çeşit suistimale neden oluyor. Bunlar kayıt dışı olduğu için güvenlik veya mali denetim yok. Emlakçılık kisvesi adı altında bu kişiler her türlü dolandırıcılığı yapabiliyor. Özellikle ikinci ellerde tapusuz evler satılıyor, olmayan evler kiralanıyor, gerçeği olmayan bir kiralık ilanı internette verilip tüketicilerden kapora alınıyor. Özellikle dikkatsiz tüketicileri çok rahat dolandırıp, sonra kullandığı hattı kapatıp kaybolan o kadar çok kişi var ki... Bunları hep emlakçılık kisvesi adı altında yapıyorlar."