EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni kanun teklifi ile müteahhitlere düzenlemeler getiriliyor

İnşaat sektöründe yeni düzenlemeler için düğmeye basıldı. Teklifin kabul edilmesi halinde, müteahhitlerin yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirmesine bakılacak.

İnşaat sektöründe yeni düzenlemeler için düğmeye basıldı. Meclis’e sunulan kanun teklifi ile müteahhitlere yeni düzenlemeler getiriliyor. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; teklifin yasalaşması halinde artık yeni projelere başlarken belli kriterler aranacak. İşe başlayacak olan müteahhitlerin mali gücü ve iş bitirme seviyesine bakılacak.

SEKTÖR DİSİPLİN ALTINA ALINACAK

Yeni kanun teklifi ile birlikte sektörün disiplin altına alınması planlanıyor. Böylece sektörün sağlıklı büyümesinin önü de açılacak. Meclis’e sunulan söz konusu kanun teklifinde, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer alacak.

MÜTEAHHİTLER 9 SINIFTA GRUPLANDIRILACAK

Kanunun yasalaşması halinde, yetki sahibi müteahhitler, yeterlilikleri dikkate alınarak 9 farklı sınıfta gruplandırılacak. Böylece müteahhitlerin üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu hale gelecek.

Kentsel Dönüşüm Yasası’nda yapılacak olan bazı değişiklikleri de içeren kanun teklifinin kabul edilmesi ile birlikte bundan böyle riskli yapılarda yapılacak çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği, bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Bunun yanı sıra kentsel dönüşüme girecek olan firmalardan, ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması veya bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması şartlarını yerine getirmesi talep edilecek.