EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni havalimanının açılışı ile arsa fiyatları uçacak

İstanbul yeni havalimanı 29 Ekim’de resmi bir törenle açılacak. Yeni havalimanının açılışı ile birlikte bölgede arsa fiyatlarının artması bekleniyor.

İstanbul yeni havalimanı 29 Ekim’de resmi bir törenle açılacak. Açılışına günler kala İstanbul yeni havalimanına yakın olan 8 mahallede de heyecan arttı. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre; bugün 500-750 TL arasında olan metrekare birim fiyatların, açılışın ardından bin TL’ye kadar çıkabileceğini ifade ediliyor.

KİMSE YERİNİ SATMIYOR

İstanbul yeni havalimanı projesinin gündeme geldiği 2014 yılından beri fiyatların sürekli yükselişte olduğu Arnavutköy’de son birkaç aydır satışlar neredeyse bıçak gibi kesildi. Bölgedeki emlakçılar, bunun 29 Ekim tarihinde açılışı yapılacak olan İstanbul yeni havalimanından kaynaklandığını belirtiyor. Emlakçılar, yer sahiplerinin havalimanın açılmasını beklediği ve açılış sonrasında ise şu an metrekaresi 500 ile 750 TL arasında olan arsa fiyatlarının bin TL’ye kadar çıkacağını ifade ediyor.

TARLALARIN METREKARE FİYATI 40 TL'DEN 400 TL'YE ÇIKTI

Emlakçı Ali Negüzel, İstanbul yeni havalimanına yakın mahallelerde projenin dört sene önce gündeme gelmesiyle birlikte rakamların yükselişe geçtiğini belirtti. Metrekaresi 40 TL'den satılan tarlaların fiyatının 10 kat artarak 400 TL'ye yükseldiğini, 50 bin TL'den satılan konutların ise fiyatının dört yılda 5 kat artarak 250 bin TL'ye kadar çıktığını ifade etti.

KİRALIKLARDA DA YOĞUNLUK VAR

Ali Negüzel; pilotların, hosteslerin ve havalimanında çalışacak personellerin bölgede yer baktığını ve kiralama tarafında yoğun bir dönemin geçirildiğini söyledi. Kiralık daire fiyatlarının ise bin TL'den başladığını belirten Negüzel, yer bulamayan ya da daha nitelikli proje arayanların ise Başakşehir, Kayaşehir ve Göktürk tarafını tercih ettiğini dile getirdi.

YABANCI YATIRIMCILAR BÖLGEDE YER BAKIYOR

Havalimanı projesiyle beraber değerlenen bölgede Galatasaray Spor Kulübü, Ağaoğlu, İş Bankası, Özerk Çiller gibi çok sayıda şirketin ve iş adamının yeri bulunuyor. Emlakçı Muharrem Özel; Katar, Libya, Kuveyt, Fransa, Almanya ve Amerika'dan yatırımcıların yer baktığını ve şu anda Belçika'dan gelen bir yatırımcıya 10 milyon TL'ye kadar yer aradıklarını belirtti. Muharrem Özel, bir ülkenin konsolosluğunun ise bölgede kendi misafirlerini ağırlamak üzere otel yapmak için yer baktığını da ifade etti.

BUGÜN 700 TL AÇILIŞ SONRASI BİN TL

Muharrem Özel, ekonomide yaşanan gelişmelere rağmen bölgede fiyatların düşmediğini aksine işlerin yoğunlaştığını söyledi. 29 Ekim’de açılacak havalimanı öncesi bölgede neredeyse kimsenin yerini satışa çıkarmadığını belirten Özel, şu an metrekaresi 700 TL olan arazilerin açılış sonrası yani 30 Ekim'de yüzde 20-30 artışla artık bin TL'den satılacağını söyledi.

İMAR GELİR DİYE BEKLİYORLAR

Emlakçı Serkan Sabancı ise İstanbul yeni havalimanına yakın bölgede imarsız tarla vasfında yeri olanların açılış sonrası imar gelir diye bir bekleyiş içinde olduklarını ve bu yüzden satışların neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu belirtti. Serkan Sabancı, bölgeden özellikle Arapların yer aldığına ilişkin duyumların geldiğini, pilot hostes ve havalimanı çalışanlarının ise yer arayışında olduklarını da sözlerine ekledi.