EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni Ekonomi Programı ile kiralar TÜFE’ye bağlandı

Yeni Ekonomi Programı ile kiralar TÜFE’ye bağlandı. Gayrimenkul için ödenen vergi ise rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden hesaplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’ndan gayrimenkullerle ilgili iki yeni karar çıktı. HaberTürk’ten Naime Sert’in haberine göre kiralar artık TÜFE’ye göre hesaplanacak, gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Yeni uygulama ile kiraların artışı daha az olacak. Konut ve arsa sahipleri ise daha fazla vergi ödeyecek.

FARK EN AZ BİR KİRAYA DENK GELİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre TÜFE Ağustos 2018’de yüzde 2.30 arttı. Yıllık bazdaki TÜFE oranı ise yüzde 17.90 oldu. Ağustos 2018 Yurtiçi Üretim Enflasyonu (ÜFE) yüzde 32 oldu. TÜFE ile ÜFE oranının arasındaki fark, bir yıl için en az bir kira bedeline denk geliyor. Yeni uygulamaya göre, aylık bin TL kira ödeyenler için aradaki fark bin 700 TL’yi, 2 bin TL ödeyenler için ise 3 bin 400 TL’yi aşıyor.

GAYRİMENKUL İÇİN ÖDENEN VERGİ ARTACAK

Yeni uygulama ile değişen bir diğer konu ise gayrimenkullerden alınan vergi. Kurulması planlanan Taşınmaz Değerleme Sistemiyle, gayrimenkullerin rayiç bedeli üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu durum, konut ve arsa sahiplerinin daha fazla vergi ödeyeceği anlamına geliyor.