EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni düzenleme ile müteahhitlere fesih hakkı geldi

Kamu ihalelerinde sözleşme fesih şartlarında değişikliğe gidildi ve müteahhitlerin beklediği düzenleme çıktı. Müteahhitlere fesih hakkı geldi. Detaylar haberimizde…

Kamu ihalelerinde sözleşme fesih şartlarında değişikliğe gidildi ve müteahhitlerin beklediği düzenleme çıktı. Dünya Gazetesi’nden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre; Toplu Konut Kanunu kapsamında yapılacak sözleşmelerde, yükleniciye mali acz içinde bulunduğu gerekçesiyle sözleşmeyi feshetme hakkı getirildi.

MALİ ACZ GEREKÇE GÖSTERİLEBİLECEK

Kamuyla iş yapan müteahhitlerin ekonomik güçlükleri gerekçe göstererek sözleşmelerin feshedilmesi yönündeki talepleri doğrultusunda yeni düzenleme yapıldı. Artık Toplu Konut Kanunu kapsamında yapılacak sözleşmelerde yüklenici, mali acz içinde bulunduğu gerekçesiyle sözleşmeyi feshedebilecek. Böyle bir durumda kesin ve ek teminatlar gelir kaydedilerek, sözleşme fesih edilerek hesabı genel hükümlere göre tasfiye edilecek. Nakdi gerçekleşme seviyesi ilk hak edişten yüzde 50’ye kadar olan işlerde yüzde 95 oranında ödenecek. Kalan yüzde 5’i ise kesilecek.