EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yeni bir ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Tüm istekleri karşılayabilecek doğru evi bulmak bazen zor olabiliyor. Peki yeni bir ev alırken nelere dikkat edilmeli? Tüm detaylar haberimizde…

Yeni bir ev almak artık hayal değil. Fakat tüm istekleri karşılayabilecek doğru evi bulabilmek için biraz dikkatli olmak gerekiyor. Tüm birikiminizi vererek bir ev sahibi oldunuz fakat lokasyonu, ulaşım imkanları, aidatı, net alanı gibi özellikleri pek de tatmin edici değil. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; böyle bir durumla karşılaşmamak ve hayal kırıklığı yaşamamak için satın alınacak olan evin sadece ne kadar olduğuna değil tüm çevresine ve kullanışlılığına da dikkat edilmesi gerekiyor.

YATIRIM MI OTURUM MU?

Öncelikle satın alınacak olan evin amacının belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul değerleme Kurumsal Kalite ve İş Geliştirme departmanı Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, oturum amaçlı alınan evlerde iç mekânın ne kadar kullanışlı olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Eğer söz konusu ev yatırım için alınıyorsa da gelişim potansiyeli olan bölgeler ve kolay kiralanabilir daire tipleri tercih edilmeli.

TOPLU ULAŞIM İMKÂNI

Toplu ulaşım araçlarına ve kamusal yapılara yakınlık gibi detaylar konut fiyatlarını en fazla etkileyen unsurların başında geliyor. Toplu ulaşım araçlarına yakın olmak konutun değerini artırıyor. Çünkü İstanbul gibi büyük şehirlerde ulaşım büyük önem taşıyor.

İŞİNİZE YAKIN MESAFEDE Mİ?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise evin bulunduğu konum. Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi, söz konusu evin işyerlerine yakın olmasını istiyor. Eğer iş yeri merkeze uzak bir bölgede yer alıyorsa bu da zaman içerisinde sosyal hayattan uzaklaşma sorununu beraberinde getiriyor. Bu yüzden ilk olarak önceliklerini belirleyin ve ev alırken tercihinizi bu doğrultuda yapmaya çalışın.

KAÇ YILDA GERİ DÖNER

Eğer söz konusu ev yatırım için alınacaksa geri dönüş süresi yani amortisman süresi büyük önem taşıyor. Amortisman süresi ise evin fiyatının yıllık kira gelirine bölünmesiyle elde edilebiliyor. Bu yüzden yatırım amaçlı alınan evlerde mümkünse kira getirisi yüksek yerleri seçmeye özen gösterin. Bölgedeki arz, talep ve stok durumuna da dikkat edin.

MEGA PROJE ETKİSİ

Satın alınacak olan evin bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli de oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil ve sosyal alanlar, büyük konut projeleri, ulaşım projeleri gibi ayrıntılar evin değerini artıran unsurlardan sadece birkaçı.

TAPU VE İSKANA MUTLAKA BAKIN

Ev satın alırken mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Evin ruhsatını, iskân belgesini, mimari projesini mutlaka gözden geçirin.

2- Evin yer aldığı konumu, alanı gibi özellikleri ile mimari projedeki yeri, alanı gibi özellikleri arasında fark olup olmadığını mutlaka tespit edin.

3- Tapu kaydı üzerinde evin değerini düşürecek ya da kısıtlama getirecek ipotek, haciz gibi bir şerh, beyan olup olmadığını kontrol edin.

4- Bina veya site aidatlarının ne kadar olduğuna dikkat edin. Ayrıca aidata hangi kullanımların dahil olduğunu mutlaka sorun.

5- Satın alınacak olan ev için belirtilen alanının net alan mı yoksa brüt alan mı olduğunu mutlaka sorun. Bunun yanı sıra brüt alana hangi kullanım alanlarının dahil olduğu hakkında da bilgi edinin.

6- Eve düşen otopark alanı ve adet olarak kullanım hakkının ne kadar olduğunu sorun.

7- Alınacak olan ev için belirtilen satış fiyatına tapu harcı, KDV gibi harç ve vergilerin dahil olup olmadığını sorgulayın.