EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yatırımcının konut alırken öğrenci bölgelerini tercih ediyor

Konut yatırımcıları konut satın alırken üniversite kampüslerinin ve üniversite öğrencilerinin yakın olduğu lokasyonlara rağbet ediyor.

Ülkemizdeki konut yatırımcıları ev alırken üniversite kampüslerinin kümelendiği bölgeleri tercih ediyorlar. Zira bu bölgelerde evler eşyalı ve eşyasız olarak kolayca kiraya verilebiliyor. Kiralama konusunda avantajları bir yana bu bölgelerde yükselen konut projeleri hem çok daha ekonomik fiyata satın alınabiliyor hem de kısa sürede yüksek kar edilerek elden çıkarılabiliyor.

Bu bölgelerde yaşayan öğrenciler barınma ihtiyaçlarını büyük oranda çevredeki konutları kiralayarak sağlıyorlar. Bu kuvvetli potansiyeli görmezden gelmeyen konut sektörü çevrede irili ufaklı projelerle öğrenci ihtiyaçlarına hitap eden özel projelendirilmiş öğrenci rezidansları inşa etmeye başladı bile.

Maltepe Yeni Üniversite Cenneti

Son dönemde bu yükselen değer grafiği hala yukarı yönlü hareket ediyor olsa da önceki dönemde yakaladığı ivmeyi koruduğunu söyleyebilmek pek mümkün değil. Konut piyasası ülkemizdeki ilgili parametleri sürekli olarak değişkenlik gösteren bir kaç emsalden biri konumunda. Hala bu parametreleri doğru şekilde okuyabilen yatırımcılar için yüksek getirim kabiliyetindeki gayrimenkulleri sunabilme potansiyelini koruyor. Genç bir nüfusa sahip Türkiye’de her geçen gün eğitim ortalaması yükseliyor. Bu minvalde son on yılda özellikle büyük şehirlerde üniversitelerin sayısı öğrenci sayısına orantılı olarak sürekli olarak artıyor. 2002 yılında Türkiye’de 76 üniversite varken şu anda neredeyse 200 üniversiteye ulaşmış durumdayız. Bu üniversitelerde 7.200.000 öğrenci öğrenim görmeye devam ediyor. Bu rakam muazzam bir barınma ihtiyacını da yanı başında getiriyor. İstanbul, 51 üniversite ve bu üniversitelerde okuyan 1,2 milyonu aşkın öğrenci ile Türkiye’de başı çekiyor.

İstanbul ilçelerinden ise yaklaşık 100 bin öğrenci nüfusunu aşkın potansiyele sahip olan Maltepe ilçesi özel bir yere sahip. Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kampüslerinin yer aldığı Maltepe’de yüzbinlerce öğrenci yaşıyor. Ülkemizin en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Marmara üniversitesinin tüm birimleri ile taşındığı bölgede öğrenci sayısı bakımından ülkenin bir numarası konumundaki Yeditepe Üniversitesinin de aralarında bulunduğu üç vakıf üniversitesinin toplam öğrenci potansiyeli 100 bini aşıyor. Bu durumda bu bölgeden yapılacak konut alışverişi evinizi kiraya verirken sıkıntı yaşamayacağınız anlamına geliyor. Maltepe ve civarında konumlanan kampüslerde okuyan ve bu civarda yaşayan öğrenci sayısı baz alındığında bile konut açığı söz konusu. Bu öğrenciler kiralayabilecekleri ev aramaktalar.

Konutta Yüksek Kira Getirisi Mümkün

Türkiye’de konut sahibi olmak her dönem dinamik olarak değişen koşulları iyi takip eden yatırımcılar için halen bir çok yatırım enstrümanına oranla cazibiyetini muhafaza ediyor. Yakın bir döneme kadar özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde merkezi olarak adlandırılabilecek konumlarda ev sahibi olmak zaman içerisinde sürekli olarak yükselen bir kıymeti elinizde bulundurmak manasına geliyordu. Fakat zamanla ivmesini kaybetti. bu günümüzde benzer şekilde yüksek getirim ancak ve ancak öğrenci potansiyelini doğru okuyabilen projeler ile mümkün.