Sinpaş Gökorman
2 Yıl Sonra Teslim
Sinpaş Gökorman İstanbul Anadolu / Ümraniye 359.000 TL - 1.665.000 TL Proje Detayı
Meydan Ardıçlı
2 Yıl Sonra Teslim
Meydan Ardıçlı İstanbul Avrupa / Esenyurt Proje Detayı
Propa Vista
1 Yıl Sonra Teslim
Propa Vista İstanbul Anadolu / Kartal 380.000 TL - 649.000 TL Proje Detayı
Vadi Koru
1 Yıl Sonra Teslim
Vadi Koru İstanbul Avrupa / Sarıyer 590.000 TL - 1.900.000 TL Proje Detayı

Yatırım yapmanın tam zamanı

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Herkes için yatırımın tam zamanı diyebiliriz" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına ilişkin değerlendirmede bulunan ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, dünyanın içinde bulunduğu şartlar ve Türkiye'nin durumunu göz önüne alarak yapılan 50 baz puan indirimi olumlu karşıladıklarını söyledi.

Baygan, "Beklediğimiz bir karardı. Peş peşe yapılan toplam 100 baz puan indirim muhtelif banka enstrümanlarına yavaş yavaş yansıyor. Burada bizi en çok ilgilendiren durum ise kredi ve mevduat faizleri... Faiz, konutta özellikle de ikinci elde çok önemli. Bekleyen alıcı potansiyeli harekete geçmek için hep fırsat kollar. Ev almak için uygun zamanın ne olduğunu sorgular" dedi.

Gayrimenkule yatırım yapanlar daima kazanır

Gayrimenkule yatırımın hiçbir zaman kaybettirmeyeceğinin altını çizen Baygan, "Bugüne kadar Türkiye de gayrimenkule yatırım yapıp da 'kaybettim, zarar ettim' diyen bir yatırımcıyla karşılaşmadık. Ev ya da arsa olabilir. İkisi de yerine göre farklı yatırım araçları. Faizlerin düştüğü bu dönem konut almak için en uygun zaman. Sadece yatırım değil oturma amaçlı satın alma planlayanlar için en doğru zamandayız.

Bankalar; yüzde 1'in üzerindeki oranları geçmiş yıllarda gördüğümüz en düşük oranlar olan 0.60 veya 0.70'lere çekmeyeceklerdir. Ancak tüketicinin pazarlık şansı şimdi bir ay öncesine göre daha fazla diyebiliriz" dedi.

Herkes için yatırımın tam zamanı

Baygan, "İşini iyi yapan gayrimenkul danışmanları bekleyen müşterisini uyarıyor, kararlar hızlanıyor. Banka müracaatları artıyor, zaten para satmak için bekleyen bankacılar ile alıcılar arasında işlem hızlanıyor. Bunu izliyoruz.

Bir önemli görüntü de şu; son günlerde sektöre gayrimenkul danışmanlığı veya broker olmak üzere başvurular artmaya başladı. Yeni ofis açmak isteyen girişimcilerin, sektöre girmek için hareketlendikleri bir dönemi yaşıyoruz.

Faizlerin inmeye devam edeceği beklentisi ve göstergelerin olumsuz sinyal vermiyor olması hem konut alıcısını hem de 'artık bir markalı ofis açmanın tam zamanı' diyen broker adayının kararlarını öne çekmeye zorluyor. Özetle herkes için yatırımın tam zamanı diyebiliriz" diye konuştu.