EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yargıtay, üçüncü kişiye yapılan kirayı geçersiz saydı

Bursa’da bir vatandaşın mülk sahibine değil de sözleşme yaptığı kişiye ödediği kiralar geçersiz sayıldı. Uzmanlar, “kirayı mülk sahibine yatırın” uyarısında bulundu.

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kirasını ev sahibine değil de sözleşme imzaladığı kişiye ödeyen vatandaş yıllar sonra hakkında başlatılan icra takibiyle şoka uğradı. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; E.S. isimli bir vatandaş, A.A.I.'ya ait daireyi R.A.I.'dan kiraladı. Kira bedelini düzenli olarak ödeyen E.S., yıllar sonra hakkında başlatılan icra takibiyle sarsıldı. Mahkemeye başvuran E.S.’nin itirazı üzerine icra takibi durdu.

Fakat Orhangazi İcra Hukuk Mahkemesi'ne dava açan M.A.I.'nın ifadeleriyle gerçek ortaya çıktı. Söz konusu dairenin A.A.I.’dan kendisine miras kaldığını ifade eden M.A.I., kira bedelinin tarafına ödenmediğini ve icra takibi kararının durdurulmasının kanuna aykırı olduğunu söyledi. M.A.I., kiracıya 2015’te gönderilen ihtarname ile dairenin A.A.I.’ya ait olduğunu, fakat A.A.I.'nın vefatının ardından söz konusu taşınmazın mülkiyetinin ve kullanım hakkının kendisine geçtiğini bildirdiğini söyledi. Bunun üzerine başkasına yapılacak kira ödemelerinin geçersiz olacağını belirterek birikmiş kira bedelinin hesabına yatırılmasını istediğini ifade etti.

TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLDİ

Mahkemede savunma yapan davalı kiracı ise, yaptığı ödemelerin, kiraya verenin kişinin hesap hareketlerinden ortaya çıkacağını söyledi. İcraya yapılan itirazın kaldırılmasına hükmeden mahkeme, davalı E.S.’nin haksız ve kötü niyetle takibe itiraz ettiği kararına vardı. E.S., asıl alacağın yüzde 20’si oranında icra inkar tazminatı ödemeye mahkum edildi. Mahkeme, davalının kira borcu ödediğini ispat edemediği gerekçesiyle icra takibinin devamına hükmetti. Bunun üzerine davalı kararı temyize gitti.

KİRA BEDELİ ÖDEMESİ MUTLARA MÜLK SAHİBİNE YAPILMALI

Temyize giden karar, Yargıtay 8. Hukuk Dairesi tarafından oy çokluğu ile onandı. Hukukçular, kira bedelinin mutlaka mülk sahibine yapılması konusunda vatandaşları uyarıyor.