EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yapı Kayıt Belgesi için kim ne kadar ödeyecek?

Yurt genelinde konut barışı sağlayacak imar affında başvurular yarın başlıyor. Peki, yapı kayıt belgesi için ne kadar ödenecek?

Türkiye genelinde yarından itibaren imar affı için başvurular alınmaya başlanıyor. Yaklaşık 15 milyon vatandaşı ilgilendiren imar affı için nasıl başvuru yapılacak ve kim ne kadar ücret ödeyecek?

E-devlet sistemi üzerinden başvurularını yapan vatandaşlara en geç 24 saat içinde bir bilgilendirme mesajı gönderilecek. Vatandaşlar e-devlet üzerinden imar affı başvurularını 8 Haziran ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler. Bu tarihlerden sonra kaçak yapı inşa etmeye kalkışan vatandaşlara hapsi cezası uygulanacak.

Yurt genelinde kayıt dışı olarak görünen 13 milyon civarındaki gayrimenkul değeri kapsayan imar affı için başvurulara yarın start veriliyor. İmar barışının sağlanabilmesi için kaçak yapısı olan vatandaşın ‘yapı kayıt belgesi’ sahibi olması gerekiyor. Yapı kayıt belgelerinin en geç 31 Ekim tarihine kadar alınması gerekiyor.

Kaçak yapının kayıtlanmasını sağlayacak Yapı Kayıt Belgesi başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Peki, Yapı Kayıt Belgesi sahibi olabilmek için ne kadarlık bir ödeme yapılması gerekiyor?

Kaçak konut ya da iş yeri sahibi vatandaşlar yapı kayıt bedeli için yaklaşık 2 bin 800 TL civarında bir ödeme yaparak gayrimenkul değerlerini kayıt altına aldırabilecekler ve böylece imar kayıtsızlığından doğan tüm sorunlar da çözülmüş olacak.

Yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanırken şu tablo izleniyor:

  • Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

  • 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

  • 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

  • 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

  • Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

  • Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınacak.