EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıya yapılan konut satışları yüzde 82.5 yükseldi

Yabancı yatırımcıya yapılan konut satışları geçtiğimiz yıl genelinde 2016 yılına kıyasla yüzde 82.5 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yıl sonu Aralık ayı konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarında yabancı yatırımcının payının yüzde 82.5 oranında artış gösterdiğini belirlendi.

Türkiye’den en çok konut satın alan yabancı yatırımcılar ise Irak uyruklu olarak belirlendi. Türkiye’de 2017 yılı içinde 20 farklı uyruktan yatırımcı konut alımı gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcılar arasında ilk sırayı ise Iraklılar aldı. Yabancı yatırımcının en çok konut satın almayı tercih ettiği illerin başında ise İstanbul bulunuyor.

2017 yılında İstanbul’da yabancı yatırımcıların konut satın alma oranı yüzde 40.8 şeklinde gerçekleşti. İstanbul’u 31.3 ile Yalova ili, Yüzde 31.1 ile Ankara ili ve yüzde 20.7 artış ile Trabzon ili takip etti.

Türkiye geneli konut yatırımında ilk sırayı alan Irak uyruklu vatandaşların yaptığı yatırımın oranı ise yüzde 17 şeklinde belirlendi. TÜİK Raporu’nda elde edilen sonuca Türkiye’den konut yatırımı yapmayı tercih edenler daha çok Ortadoğu ve Körfez yatırımcılar oldu. Avrupalı vatandaşlar ise Türkiye’den konut alımını durdurdu.

Türkiye’de yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarının genel satışlardaki oranın önemli bir kısmını oluşturduğu görüldü. Yabancı yatırımcının yaptığı yatırımlarda en büyük düşüşü yaşayan il ise Aydın olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıllara oranla Aydın ilinde yapılan konut yatırımlarının düşüş kaydettiği gözlemlendi. Yabancı yatırımcılar daha çok İstanbul, Antalya,Yalova, Trabzon, Bursa gibi illeri tercih etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl açıklanan yıl sonu konut satış istatistikleri raporundan elde edilen verilere göre Türkiye genelinde yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarında yüzde yüzde 82.5 oranında bir artış yaşandığı kaydedildi.