EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıya konut satışında belirlenen hedefe bir adım kaldı

Yabancılara konut satışları Kasım 2018’de geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 117.1 arttı. Sektör temsilcileri; “Yabancıya konut satışında 40 bin hedefine az kaldı” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre ülke genelinde Kasım 2018’de 89 bin 626 konut satışı gerçekleştirildi. Bunların içinden 4 bin 672 adet konut yabancılara satıldı. Sektör temsilcileri Kasım 2018’e ilişkin konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

“YABANCIYA SATIŞ İHRACAT KAPSAMINA ALINIRSA SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILIR”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, gayrimenkul almanın en iyi yatırım olduğunu bilen yabancıların yine kendilerini yanıltmadığını ifade etti. Kasım 2018’de yabancılara konut satışının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 117.1 artarak 4 bin 672 olduğunu hatırlatan Tamer Özyurt, 11 aylık satış rakamlarının ise 35 bini bulduğunu ifade etti. Özyurt, daha önce söylediği gibi yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşmasının hayal olmadığını gösterdiğini belirtti.

Yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınmasının sektöre ciddi katkı sağlayacak olduğunu ifade eden Tamer Özyurt; “Bu sayede daha rahat tanıtım yapmak mümkün olabilir ve Türk Eximbank kredisi kullanılabilir. Böylece sektörün önü açılır” şeklinde konuştu.

“YILDA 10 MİLYAR DOLAR SATIŞA ÇIKMAK MÜMKÜN”

Geçen yıl toplamında yabancıya 22 bin 234 konut satıldığını hatırlatan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, 2018’in ilk 11 ayında yapılan satışların geçen senenin yüzde 75 üzerinde olunduğunu, 35 bin 103 konut satışına ulaşıldığını belirtti.

Gelecek yıllarda, yılda 10 milyar dolar satışa çıkılmasının çok olası olduğunu söyleyen Erden Timur; “10 milyar dediğimizin net döviz girdisi yaklaşık 8,5 milyar dolar. Çünkü inşaat imalatının çoğu kalemi Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de ihracatın genelde ithal ikameye dayanmasından kaynaklı olarak 8.5 milyar dolar net döviz girdisinin yaklaşık 5 katı 42 milyar dolarlık ihracat yapılması gerekiyor ki aynı etkiye ulaşılsın” diye konuştu.

“ARTIK İHRACATÇI TEŞVİKLERİNİ HAK EDİYORUZ”

Geçen yıl İspanya’nın yabancıya sattığı konutun 3’te 1'i kadarını ancak yabancıya satılabildiğini söyleyen Nevita’nın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal; “Ama bu sene 40 bin rakamını zorlayacağız gibi görünüyor. Bu tablo aslında seneye İspanya’yı yakalayabiliriz dedirtiyor” dedi.

Diğer sektörlerle kıyaslandığında net döviz girdisinde birçok sektörün önünde olunmasına rağmen ihracatçı teşviklerinden faydalanılamamasının hızlanmaya ket vurduğunu söyleyen Faruk Akbal; “Bu konuda sektör olarak bir düzenleme, yurt dışı tanıtım ataklarında bir destek bizi daha hızlı yukarılara taşıyacaktır. Artık ihracatçı teşviklerini hak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YABANCI YATIRIMCI EVİN İÇİNE DE CİDDİ PARA HARCIYOR”

Yabancı yatırımcı için “sadece konut alıyor” şeklinde düşünülmemesi gerektiğini belirten Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır; yabancıların, aldıkları evlerin içinin döşenmesi için de çok ciddi para harcadığını söyledi.

Türkiye’den aldıkları konuta ortalama 850 bin TL ödeyen bir yabancının, iç dekorasyon, beyaz eşya, mutfak aletleri, döşeme gibi ihtiyaçları için sadece ev eşyasına 150 bin TL harcadığını vurgulayan Abdüssamet Bahadır; “2018’in ilk 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığını dikkate alırsak, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4.5 milyar TL’yi aştığını söylemek mümkün. Böylece Türkiye’de birçok alt sektör de kazanıyor” şeklinde konuştu.