EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıya konut satışında Antalya İstanbul’u geçti

Yabancılara konut satışında Antalya İstanbul’u geçti. En fazla yatırım yapan ülke ise Almanya olarak kayıtlara geçti.

Yabancıların Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla ilgili geniş kapsamlı bir araştırma gerçekleştirildi. Hürriyet Gazetesi’nden Salim Uzun’un haberine göre; EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmada dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Alan bazında yapılan yatırım oranı, önceki yıla göre yüzde 143.7 oranında artış gösterdi. Antalya, 2018’de yatırım için en fazla tercih edilen il sıralamasında İstanbul’u geçti.

İKİNCİ SIRADA ARABİSTAN

2018’de en fazla yatırım yüzölçümü olarak Almanya’dan yapıldı. Bu alanda Almanya’yı sırasıyla Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Fransa, Filistin, İngiltere, Kuveyt, Katar ve Yemen izledi. Yabancıların yatırım tercihinde iller ise sırasıyla Antalya, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Muğla, Manisa, Aydın, Yalova, Bursa ve Ankara olarak kaydedildi. 2017 yılında listenin ilk sırasında İstanbul yer alıyordu.

TURİZM VURGUSU

Antalya Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tat, yabancı yatırımcının Antalya ilgisinin yeni oluşmadığını ifade etti. Geçmiş senelerde de bu ilgiyi gördüklerini söyleyen Hakan Tat; “Ancak 2018 yılı çok daha yüksek seviyelerde geçti. Özellikle turizm niteliği olan ilçelerde çok sayıda gayrimenkul satışı gerçekleştirildi. İstanbul gibi bir kentin Antalya’nın gerisinde kalması ilginin büyüklüğünü gösteriyor” şeklinde konuştu.

GURBETÇİ DE LİSTEDE

Kadıoğlu Emlak Yatırım Danışmanlık şirketi sahibi Alptekin Kadıoğlu ise Antalya’nın birçok ilçesinde yabancı yatırımcı yoğunluğu olduğunu söyledi ve ekledi: “Almanlar, Ruslar ve İranlıların yoğun ilgisiyle karşı karşıyayız. Yabancı yatırımcı daire satın alırken, gurbetçiler ise arsaya yöneldi.”

2018 yılında yaşanan döviz hareketlerinin de yabancı yatırımcıyı Antalya’ya yönelttiğini ifade eden Alptekin Kadıoğlu; “Daha önce 100 bin Euro’ya satılan bir daire yabancı yatırımcı için bir anda yarı fiyatında azıldı. Bu da talebin neredeyse iki katına çıkmasını sağladı. Döşemealtı’nda yapılan satışların yüzde 90’ı yabancılara yönelik. Bunun 2019’da da devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Haberin tamamını okumak için BURAYI tıklayın!