EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıya gayrimenkul satışına değerleme zorunluluğu geliyor

Yabancıya gayrimenkul satışına değerleme zorunluluğu geliyor. Rapor uygulaması, 4 Mart 2019’dan itibaren başlayacak.

Yabancıların alıcı veya satıcı olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunluluğu aranacak. Uygulama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan genelge ile birlikte getirildi.

Yeni düzenleme 4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. Düzenlemeyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planında yer alan ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin pilot uygulaması için yabancıya konut satışı sektörünün seçilmiş olduğunu ifade eden Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, bunun Türkiye’nin marka değeri için çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Bayram Tekçe, düzenlemenin yurtdışına konut satışında şeffaflık getirerek yabancı alıcıları yüksek fiyatlar ve dolandırıcılığa varan girişimlerden koruyacağına inandıklarını belirtti.

RAPORLAR 3 AY SÜREYLE GEÇERLİ

Değerleme Raporu düzenlemesi hali hazırda vatandaşlık başvurularında emlak alımları için yürürlüğe geçirilmişti. TKGM tarafından yayımlanan genelge ile birlikte, bu şart tüm yabancıya gayrimenkul satışlarına getirilmiş oldu.

Değerleme raporları düzenlendiği tarihi takip eden 3 ay için geçerli olacak. Rapor, herhangi bir satış işleminde kullanılabilecek. Bu süreçte söz konusu taşınmazın değerine etki edecek bir değişikliğin olması halinde yeni değerleme raporu istenecek. İnşa aşamasında olan yapılarda ise tamamlandıktan sonra elde edeceği değer üzerinden bir hesaplama yapılacak. Satış bedeli, değerleme raporunda yazan bedelden aşağıda olamayacak. Ancak daha yüksekse, satış bedeli beyan edildiği gibi yazılacak. Bu raporlar, SPK lisanslı uzmanlar tarafından verilecek.

“2022’DEN İTİBAREN TÜM TÜRKİYE’DE ZORUNLU OLACAK”

Bayram Tekçe, değerleme raporunun 2022’den itibaren tüm Türkiye genelindeki gayrimenkul satışlarında zorunlu olacağını öngördüklerini ifade etti. Pilot uygulama için yabancıya satış sektörünün seçildiğini ifade eden Tekçe; “Böylece zaman içerisindeki eksikler giderilecek. Üretimdeki maliyetlerinin yaklaşık yarısını oluşturan işçilik maliyetlerinin faturalandırılamamasından dolayı satışlarda resmi değer neredeyse yarı yarıya düşük gösteriliyordu. Uygulamayla birlikte kayıt dışı inşaat giderleri de kayıt altına alınmaya başlayacak” şeklinde konuştu.