Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Yabancıların Türkiye’de konuta ilgisi hızla artış gösteriyor

Yabancı Yatırımcı Programı’na ilgi hızla artıyor. Türkiye’den konut alımına İngilizler yoğun ilgi gösterirken satışlarda ilk sırayı ise Iraklılar aldı.

2017’de hayata geçirilen “Yabancı Yatırımcı Programı” ile yabancılar Türk vatandaşlığı hakkı kazanıp, Türk pasaportu elde edebiliyor. Sabah Gazetesi'nden Zeynel Yaman'ın haberine göre; bu program ile devlet yatırım araçlarına üç yıl satmamak şartıyla ya da Türkiye’de faaliyet gösteren devlet bankalarına üç yıl çekmemek şartı ile en az 500 bin dolar yatırım yapan yabancılar Türk vatandaşlığı hakkı kazanabiliyor. Sabit sermaye yatırımı yapan yatırımcılar ise Türkiye’de işyeri, ofis, fabrika gibi bir işletme açabiliyor.

İNGİLTERE'DEN YOĞUN TALEP

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tahran Temsilcisi ve VIPTurkishPass Genel Müdürü Fatih Çayabatmaz, yabancılara konut satışında İngiltere'den çok talep geldiğini ifade etti. Arap, İran ve Orta Asya Türki Cumhuriyetlerinin vatandaşlarından da yeni programa yoğun bir ilgi gösterildiğini söyleyen Fatih Çayabatmaz, özellikler Iraklılar ile İranlıların sıraya girmiş durumda olduğunu belirtti. Kasım 2018’de Irak vatandaşlarının Türkiye'den bin 3 konut satın aldığını hatırlatan Çayabatmaz; “463 konut ile İran ikinci sırayı, 261 konut ile Afganistan ve Rusya Federasyonu üçüncü ve dördüncü sırayı, 233 konut ile Suudi Arabistan ise beşinci sırayı aldı. Fakat sanıldığının aksine Türkiye’ye ilgi yalnızca Ortadoğu'dan değil. İngilizlerden yoğun telefon alıyoruz. Onbinlerce İngiliz, Alman, Rus gelmiş Antalya'da Alanya'da yaşıyor. Türkiye’ye âşık olan bu kişiler ev almış ve buraya yerleşmişler. Şimdi bunlardan birçoğu Türkiye'’deki sosyal imkanları görünce ev alarak vatandaş olmaya karar veriyor” diye konuştu.