EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişinde istenen taşınmaz bedeli değişti

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Yabancılardan istenen taşınmaz bedeli 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan 106 sayılı kararla birlikte, Türk vatandaşlığına geçişte aranan şartlarda değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların Türk vatandaşlığına geçişinde istenen asgari taşınmaz bedeli 1 milyon dolardan 250 bin dolara düştü.

İSTENEN SERMAYE TUTARI MİKTARI 500 BİN DOLAR OLDU

2010 yılında yürürlüğe giren Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in 20'nci maddesi, yabancıların “istisnai olarak Türk vatandaşlığını” kazanmaları hakkında. Bu maddede yapılan yeni değişiklik ile birlikte Türk vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Gayrimenkul sahibi yabancıların Türk vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli ise 1 milyon dolardan 250 bin dolara indi.

BANKALARDA TUTULMASI İSTENEN MEVDUAT MİKTARI DÜŞTÜ

Türk vatandaşlığı alabilmenin bir diğer yolu da en az 100 kişiye istihdam sağlanması. Yeni düzenleme ile birlikte bu rakam 50’ye düşürüldü. Artık en az 50 kişiye istihdam sağlayan yabancılar Türk vatandaşlığını almaya hak kazanacak.

Yönetmelikte yapılan bir diğer düzenleme ise vatandaşlık almaya hak kazanabilmek için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı ile ilgili oldu. Türk vatandaşlığına geçme hakkı kazanmak için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı 500 bin dolara düşürüldü. Bu rakam daha önce 3 milyon dolar olarak belirlenmişti.