EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancıların Boğaz’a ilgisi arttı: Yazlık alıyorlar

Yabancılar Boğaz’daki yalılara ilgisi giderek artıyor. Yalıların en büyük alıcıları Ortadoğulular. Tüm detaylar haberimizde…

Boğaz’da yer alan yalı ve köşklere yabancıların ilgisi yoğun. Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, en büyük alıcıların Ortadoğulular olduğunu belirtti.

KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurtdışında gerçekleşen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hız kazandı. İstanbul Boğazı’nın üst düzey gelir grubuna sahip yabancıların tercih ettiği en önemli konum olduğunu belirten Evrim Kırmızıtaş Başaran; “Ortadoğu ülkelerinden üst düzey gelir grubuna sahip belli bir kesimin İstanbul Boğazı'ndaki yalı ve köşklere büyük ilgisi var. Avrupa yerine İstanbul'da yalı veya köşk tercih etmelerinin başlıca sebebi daha kolay vatandaşlık alabilmeleri. Ev almak isteyenler nisan-mayıs aylarında İstanbul'a gelmeye başlar ve bu yoğunluk ekime kadar sürer. İstanbul Boğazı'nda yalı fiyatları 30 milyon TL ila 500 milyon TL arasında değişiyor” diye konuştu.

En pahalısı Katarlılara

Irak, İran, Ürdün, Türk Cumhuriyetleri, Katar'dan çok talep geldiğinin altını çizen Evrim Kırmızıtaş Başaran; “Son dönemde gayrimenkulde dolardan TL'ye geçiş de alımları kolaylaştırdı, yalılar yabancılara göre daha ulaşılabilir hale geldi. Katarlılara 150 milyon dolara satılan yalı Şehzade Burhanettin Yalısı (Erbilgin Yalısı) en pahalı yalı konumunda. Katarlılar yine Sarıyer'de 75 milyon dolara yalı aldı. 600 yalının yaklaşık 100'ünü yabancılar almış durumda. Ortadoğulular yalıları yazlık olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı.