EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancılara konut satışında İstanbul ilk sırada

Ocak 2018'de yabancılara toplam 1.742 konut satışı gerçekleşti. En fazla konut satışı ile listede ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul’da toplam 545 konut satışı yapıldı.

Ocak 2018’de yabancılara satılan konut sayısı belli oldu. Buna göre Ocak ayında yabancılara toplam 1.742 adet konut satışı gerçekleşti.

YÜZDE 25 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Son rakamlara göre yabancılara konut satışında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artış olduğu görüldü.

Yabancılara en çok konut satışı yapılan il İstanbul oldu. İstanbul’da yapılan konut satışı toplam 545 adet oldu.

LİSTEDE BİR İLK: SAMSUN SIRALAMAYA GİRDİ

En çok konut satışı yapılan iller sıralamasında bu yıl bir ilk gerçekleşti. Samsun 36 konut satışı ile ilk kez listeye dahil oldu.

Sıralamada ilk sıra olan İstanbul’u 427 konut ile Antalya, 161 konut ile Bursa, 90 konut ile Yalova, 82 konut ile Trabzon, 71 konut ile Antalya, 51 konut ile Sakarya, 42 konut ile İçel, 41 konut ile Muğla izledi.

YABANCILARIN TÜRKİYE’DEKİ MÜLK SAHİPLİĞİ ARTIYOR

2012 yılında Türkiye’de taşınmaz sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin karşılıklılık şartı kaldırılmıştı. Bu tarihten itibaren gayrimenkul satışında sürekli artan bir satış söz konusu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan gibi bazı ülkelerde arsa payı değil, taşınmazın ancak belirli bir süre ile kullanım hakkının satın alınabildiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Bizde ise yabancıya satışta topraktan da pay veriliyor. Buna örnek vermek gerekirse, 2018 Ocak ayı ile birlikte İstanbul’da 13 bin 711 parselde yabancıların yeri bulunuyor. Söz konusu bu parsellerin toplam alanı ise 4 milyon 337 bin 851 metrekare. Bu sayı 2014’ün yaklaşık yüzde 80 fazlası” diye konuştu.