EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcıya konut satışında Iraklılar yine lider

TÜİK 2018 Ocak ayı konut satış istatistiklerine göre yabancı yatırımcıya konut satışı artış gösterdi. Bu alandaki liderliği Iraklı yatırımcı halen elinde tutuyor.

Her ay açıklanan TÜİK konut satış istatistiklerine göre yabancılar konut alımına hızlı başladı. Ocak ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla yabancı yatırımcıya satılan konutta yüzde 25,7 artış yaşandı. Böylelikle satış rakamı bin 742 oldu.

Yabancı yatırımcı konut alımında yeni yıla hızlı bir başlangıç yaptı. Her ay artış gösteren yabancı alımları yeni yılın ilk ayında da yükselerek bin 742 konuta yükseldi.

Yabancılar geçen yılın ilk ayında bin 386 adet konut satın almıştı. Yabancı yatırımcıların konut satın alırken en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. Geçen yıl boyunca İstanbul ilinden 8 bin 182 adet konut satın alan yabancı yatırımcılar, bu yılın ilk ayında da 545 konutun sahibi oldu. Bu konut alımları ise geçen senenin aynı ayına göre yüzde 23,6’ya denk geldi.

Yabancı yatırımcı tarafından İstanbul’dan sonra en çok tercih edilen il ise Antalya oldu. Antalya satılan 427 konutla yabancılar tarafından en çok tercih edilen iller arasında ikinci sırada yer aldı. Antalya’yı ise 161 konut alımı gerçekleştirilen Bursa izledi. Bursa’yı da 90 konutla Yalova ve 82 konutla Trabzon izledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Ocak ayı konut satış istatistiklerine göre, yabancıya konut satışlarında en fazla artış yaşanan il yüzde 61,7 seviyesiyle Antalya olarak kayıtlara geçti. Antalya’yı yüzde 57,7 artış seviyesiyle Trabzon izledi. Trabzon’u da yüzde 45,2 seviyesindeki artışla üçüncü sırada Yalova ili izledi. Yabancı yatırımcıların özellikle Karadeniz bölgesine olan ilgisinin arttığı da görüldü.

Sakarya ve Ankara'da ise 2017 senesinin aynı ayına kıyasla yabancı yatırımcıya konut satışında sırasıyla yüzde 27,1 ve yüzde 1,4'lük düşüş yaşandığı kaydedildi.

Türkiye genelinde en çok konut sahibi olan yabancı uyruklu yatırımcılar ise Iraklılar oldu. Uzun sürede lider konumda yer alan Irak uyruklular bu yılın ilk ayında da şampiyonluğu elden bırakmadı. 2017 yılı genelinde 3 bin 805 konut satın alan Iraklılar, 2018 yılının ilk ayına da 272 konut alımıyla giriş yaptı. 2017 yılının ilk ayında 279 konut alan Iraklıları, 160 konutla Suudi Arabistanlılar, 12 konutlar Afganlılar, 121 konutla Ruslar ve 108 konutla Kuveytliler izledi.

Türkiye genelinde gayrimenkul yatırımı yapan en çok 10 ülke mercek altına alındığında 2018 yılının ilk ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla konut talebinin en fazla artış yaşadığı ülke yüzde 155’lik oranı ile Ürdün oldu. Ürdün’ü ise yüzde 107’lik artış oranı ile Almanya ve yüzde 102’lik artış oranı ile Rusya takip etti.

Dönem bazlı incelendiğinde ise konut satın alımlarında Iraklılarda yüzde 2,5 düşüş, Kuveytlilerde ise yüzde 6 oranında düşüş yaşandığı kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde Iraklı uyruklu yatırımcılara 279 adet konut satılmıştı. Bu yılın ilk ayında ise Irak uyruklu yatırımcıya toplam 272 adet konut satıldı. Bu yılın ilk ayında da Türkiye’den en çok konut alan yatırımcılar Irak uyruklular oldu.