EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisi arttı

TÜİK 2017 yıl sonu Aralık ayı raporundan edinilen bilgilere göre yabancı yatırımcının Türkiye yatırımları yüzde 22 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin rapor yayımlandı. Rapordan edinilen bilgilere göre yabancı yatırımcının Türkiye’de olan yatırımlarını yüzde 22 oranında artırdığı gözlemlendi.

Yabancı yatırımcının gayrimenkul yatırımında en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. Takibinde olan Antalya, Bursa, yalova gibi illeri açık ara geride bırakan İstanbul özellikle Körfez yatırımcının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl açıklanmakta olan Konut Satış İstatistikleri’nin Aralık 2017 yıl sonu raporuna göre, Türkiye genelinde yabancı yatırımcı tarafından en çok konut satın alınan il İstanbul oldu. Yabancı yatırımcının İstanbul’a duyduğu ilgi ise her yıl katlanarak devam ediyor.

Yurt genelinde yabancı gayrimenkul yatırımcının yaptığı yatırımlar ise bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artış gösterdi. Yabancı yatırımcının hem Türkiye genelinde hem de İstanbul’da gayrimenkule duyduğu ilgi devam ediyor. Özellikle Körfez gayrimenkul yatırımcıları Türkiye’ye bu alanda yatırım yapmaktan vazgeçemiyorlar.

TÜİK raporundan elde edilen verilere göre yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul oldu. Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı Aralık ayı konut satış istatistiklerine ilişkin hazırlanan rapordan elde edilen verilere göre Türkiye genelinde yabancı yatırımcıya toplam 22 bin 234 konut satıldı. Böylelikle yabancı yatırımcının gayrimenkul alanında yaptığı yatırımlar ise yüzde 22 oranında artış gösterdi.

En çok tercih edilen illerde konut satışlarına bakacak olursak, İstanbul’da 8 bin 182 adet, Antalya’da 4 bin 707 adet, Bursa’da bin 474 adet ve Yalova’da da bin 79 adet konut satışı yabancı yatırımcıya yapıldı. Yabancı yatırımcının 2018 yılında Türkiye genelindeki yatırımlarına devam etmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.