EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcının Türkiye’de gayrimenkule olan ilgisi artıyor

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul değerlere olan ilgisi her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs 2018 konut satış istatistiklerine göre, Türkiye’den konut satın alan yabancı yatırımcıların sayısı katlanarak artmaya devam ediyor. Her geçen gün Türkiye’deki gayrimenkul değerlere karşı ilgisi artan yabancı yatırımcılar Mayıs 2018 tarihinde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 36,1 oranında daha fazla konut satın aldı.

Yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı rapora göre, 2 bin 415 adet artış gösterdi. Yabancı yatırımcıya en çok konut satılan il ise önceden de olduğu gibi yine İstanbul oldu. İstanbul’da Mayıs 2018 tarihinde yabancılara toplam 854 adet konut satışı yapıldı. Yabancıya en çok konut satılan iller arasında İstanbul’dan sonra sırasıyla Antalya, Bursa ve Yalova yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı 2018 Konut Satış İstatistikleri ’ne göre bu yılın mayıs ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yabancı yatırımcıya satış yüzde 36,1 artış göstererek 2 bin 415 konut satışı şeklinde gerçekleşti.

Geçen yılların ve bu yıl içindeki önceki ayların konut satış istatistiklerinde de olduğu gibi TÜİK Mayıs 2018 konut satış istatistiklerine göre en çok Iraklı yatırımcılar Türkiye’den konut satın almayı tercih etti. Söz konusu tarihler aralığında Iraklı yatırımcılar Türkiye’den toplam 497 adet konut satın aldılar. Irak’ı 217 konutla İran, 206 konut satışıyla Suudi Arabistan, 165 konutla Rusya ve son olarak 131 konut satın alarak Afganistanlı yatırımcılar izledi.

Türkiye genelinde yabancı yatırımcıların konut satın almaya olan ilgisinin devam etmesi ve daha da artış göstermesi bekleniyor.