EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Yabancı yatırımcının alımlarını artırmak için konut alım şartı bedeli düşürülmeli"

Konut sektörü temsilcileri yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesi için gerekli koşulan konut alım şatı bedelinin 300 bin dolara düşürülmesini talep ediyor.

Türkiye’de gayrimenkul alımına yabancı yatırımcıların ilgisi gün geçtikçe artıyor. Konut alımlarının önemli bir kısmı yabancılar tarafından gerçekleştiriliyor. Yabancı bir yatırımcının Türkiye’den vatandaşlık alabilmesi için en az 1 milyon dolar değerinde konut satın alması gerekiyor.

Yakın zamanda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bir araya gelen KONUTDER, GYODER ve İNDER Başkanları tarafından paylaşılan teşvik talepleri arasında yabancıya vatandaşlıkta konut alım şartı bedelinin 300 bin dolara düşürülmesi de yer alıyordu. Bu konuda destek verenlerden birisi de gayrimenkul sektörünün lider isimlerinden Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan konut satış istatistiklerinin Haziran 2018 sonuçlarından duyduğu mutluluğu dile getiren Özyurt; yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanıyan konut alım şartının 1 milyon dolardan 300 bin dolar seviyesine indirilmesinin yabancılara konut satışlarına olumlu yansıyacağını belirtti.

TÜİK Haziran 2018 konut satış istatistikleri hakkında konuşan Özyurt, 2017 yılının aynı ayına kıyasla konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artış kaydettiğini ve 119 bin 413 adet konut satıldığını söyledi. Bu durumda hükümet tarafından yapılan teşviklerin ve bankalar tarafından başlatılan konut kredisi faiz indirimlerinin etkili olduğunu söyleyen Özyurt, konut sektöründe seçim sürecinin sona ermiş olmasının ve OHAL’in kaldırılmasının da olumlu yansımaları olacağının müjdesini verdi.

Haziran 2018 TÜİK konut satış istatistiklerine göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarında yüzde artış yaşanarak satılan konut sayısı 2 bin 60 adete yükseldi.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt, yabancı yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul alımlarını en üst seviyeye taşıyabilmek için yapılması gereken en önemli işin gayrimenkul alım şartı bedelinin 1 milyon dolar seviyesinden 300 bin dolar seviyesine indirilmesi olduğunu dile getirdi.