EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcı Türkiye'den çekilmeye devam ediyor

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre, Ocak ayında yabancıya satış oranı yüzde 3’e kadar geriledi.

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017’ sayısı yayınlandı. Endeks sonuçlarına göre, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.52 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.99 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 72.50 oranında artış yaşandı. Ocak ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,22 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.81 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.5 puan fazla artış gösterdi.

Maketten konut satışı devam ediyor

Ocak ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 36’sı bitmiş konut stoklarından, yüzde 64’ü ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Ocak ayında, bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.81, 2+1 konut tipinde yüzde 0.57, 3+1 konut tipinde yüzde 0.34 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.27 oranında artış yaşandı.

En yüksek artış küçük konutlarda oldu

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.65, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.54, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.28, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.46, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.13 oranında artış görüldü.

Yabancılara satış yüzde 3'e geriledi

Markalı konut projeleri kapsamında, yabancı yatırımcılara yapılan satış oranının Ocak ayında yüzde 3’e kadar gerilediği görüldü. Yabancılara satış oranının son 6 aylık ortalaması yüzde 14 olarak gerçekleşmişti. Yabancı yatırımcıların konut tipi tercihinin ise yüzde 64 oranında 2+1 özellikteki konutlar olduğu gözlemlendi.

Yabancılara satış oranı 2014'ten bu yana gözlemlenen en düşük seviye oldu

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Ocak ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, “Ocak ayında yeni konut satışında yaşanan artış, geçen yılın aynı ayına göre daha yüksek gerçekleşti. Proje geliştiricilerin fiyat artışını yansıtan endeksteki artış oranı, Ocak ayı TÜFE artış oranının altında kaldı. Ayrıca 1+1 ve 2+1 konut tiplerindeki aylık fiyat artışları, yüksek metrekareli konutlara kıyasla daha fazla gerçekleşti. Markalı konut projelerinde adet bazlı stok erime hızı, Kasım ayında yüzde 3, Aralık ayında yüzde 2.4 iken Ocak ayında yüzde 2.1’e kadar düştü. Son 6 aylık ortalaması yüzde 14 olan yabancılara satış oranı ise bu ay yüzde 3’e kadar gerilemiş durumda. Bu yüzde 3’lük oran, 2014 yılından bu yana gözlemlediğimiz en düşük seviye oldu. Satış yöntemleri içinde, kredi kullanımlarının payının artmasını ve bankaların faiz oranlarına ilişkin tutumlarını, hem sektör hem de konut alıcıları açısından olumlu buluyoruz” dedi.