EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcı Türkiye’den aldığı ev için 150 bin dolar ödüyor

Yabancı bir yatırımcı Türkiye’den aldığı ev için 150 bin dolar ödüyor. Tüm detaylar haberimizde…

2018 yılında yabancıya konut satışı bir önceki yıla göre yüzde 78 oranında büyüdü. 39 bin 663 adet seviyelerine çıkan yabancıya konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı ise yüzde 2.88 seviyelerinde oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, 2018 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda gayrimenkul sahibi yabancılara sağlanan vatandaşlık hakkı için gerekli taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti. Söz konusu bu adımla birlikte konut satışlarında artış yaşandı. Satışların yaklaşık yüzde 39’u bu dönemde gerçekleşti.

İLK SIRAYI İSTANBUL ALDI

Yabancı vatandaşlara konut satışında ilk sırayı 14 bin 270 adet ile İstanbul aldı. Bunu 7 bin 938 adet konut ile Antalya takip etti. Ülke uyruklarına göre ise konut satışlarında ilk sırayı 8 bin 205 adet ile Irak vatandaşları aldı. Bunu 3 bin 652 adet konut ile İran vatandaşları takip etti.

Türkiye’den konut alan yabancı bir yatırımcı ortalama olarak 150 bin dolar ödeme yapıyor. TL’ye göre ise bu değişim 500 bin TL-3 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Vatandaşlıkta limitin 250 bin dolar olarak açıklanmasını takip eden günlerde ortalama 180 bin dolar seviyelerinde olan yabancıya satışlar, 250 bin dolar bandına oturmaya başladı.