EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcı konut alımında rekor kırdı

Eylül 2018’de markalı konut projelerinde yabancı yatırımcıların oranı yüzde 18’e ulaşarak rekor kırdı. Yabancıların yüzde 34’ü 2+1 konut tiplerini tercih etti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Eylül 2018 rakamları açıklandı. Markalı konut projelerindeki yabancı yatırımcı oranı son 2 yıl için rekor bir artış kaydederek yüzde 18’e ulaştı. Rakamlar, yüzde 11 olan son 6 aylık ortalamanın 7 puan üzerinde. Mayıs ayında yüzde 7 olan yabancı yatırımcıya satış oranı, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında ise yüzde 11 olarak gerçekleşmişti.

YABANCILAR EN FAZLA 2+1 KONUTU TERCİH ETTİ

Yabancı yatırımcılar yüzde 34 oran ile ağırlıklı olarak 2+1 konut tiplerini tercih etti. Bunu yüzde 25 ile 3+1, yüzde 20 ile 1+1 ve 4+1 konutlar izledi.

BİTMEMİŞ KONUTLARIN SATIŞ ORANI EYLÜLDE 7 PUAN BİRDEN ARTTI

Bu yıl eylül ayında satışı yapılan konutların yüzde 35’ini bitmiş konut, yüzde 65’i ise bitmemiş konut stoklarından meydana geldi. Bitmemiş konut satışlarında 7 puanlık artış, bitmiş konut satışlarında ise 7 puanlık düşüş yaşandı.

YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ 3+1 KONUTLARDA YÜZDE 0.65 AZALDI

Yeni Konut Fiyat Endeksi, bu yıl eylülde bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.61 oranında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.27 oranında, 4+1 konut tipinde yüzde 0.25 oranında arttı. 3+1 konut tipinde ise yüzde 0.65 oranında düştü.

KİRA ARTIŞINDA ANTALYA, SATIŞ FİYATI ARTIŞINDA ZONGULDAK ÖNE ÇIKTI

Zonguldak, metrekare başına konut satış fiyatlarındaki yüzde 1.32 artışla satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Adana ise yüzde 0.75 oranında azalan metrekare başına konut satış fiyatları ile satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi, Eylül 2018’de bir önceki aya göre yüzde 0.04 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.39 oranında arttı. Antalya, metrekare başına konut kira değerlerindeki yüzde 1.29 oranındaki artış ile kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Artvin ise yüzde 2.58 oranında düşen metrekare başına konut kira değerleri ile kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

EN YÜKSEK YILLIK KİRA GETİRİSİ SUNAN İLLER DEĞİŞMEDİ

Eylül 2018’de en kısa amortisman süreleri altı aydır olduğu gibi yine Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira bedelinin konut satış fiyatına bölünmesiyle elde edilen REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranı’nın en yüksek olduğu şehirler ise yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.