EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcı KDV ödemeyecek

Yabancı yatırımcılara konut satışına yönelik yapılan düzenleme hakkında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Emlak satışında yabancıdan KDV alınmayacak" dedi.

Yabancılara konut satışına yönelik yaptıkları düzenlemelere ilişkin açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal; inşaat şirketlerinin yabancı bir gerçek kişiye veya bir şirkete bir iş yeri veya konut sattığında, yatırımcının yüzde 18'lik KDV'yi ödemeyeceğini söyledi. Bunun Türkiye'ye olan talebi ve ilgili artıracağını dile getiren Ağbal, inşaat şirketlerinin de bu şekilde sattıkları konutlardan dolayı üzerlerinde kalan vergi yükünü adeta ihracatmış gibi döviz kazandırıcı işlem saymak suretiyle bu iadeleri, üzerindeki vergi yükünü kendilerine iade edeceklerini ifade etti.

Vergi indirimi Eylül ayı sonuna kadar geçerli olacak

Konut satışlarında yapılan vergi indirimini Eylül ayı sonuna kadar uzattıklarını hatırlatan Bakan Ağbal, "Şu anda ne var gündemimizde? Özellikle inşaat sektöründe vergi maliyetlerini aşağı çekmek için, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, inşaat taahhüt sözleşmeleri, yapı denetimi hizmet sözleşmelerinde vergi oranlarını aşağı çekebilecek bir yetkiyi Bakanlar Kurulu'ndan aldık. Yine tapu harcı diye bildiğimiz harcı farklılaştırıp oran farklılaştırabilmesi, yapması yetkisi de aldık" dedi.