EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Yabancı yatırımcı ilk yarıda 11 bin 816 konut satın aldı

Yabancı konut yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgisi devam ediyor. 2018 yılının ilk yarısında yabancı yatırımcı toplam 11 bin 816 adet konut satın aldı.

Türkiye genelinde yabancı yatırımcılara satılan konut miktarı geçen yılın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 18,8 oranında artış gösterdi. Yabancı konut yatırımcıları Türkiye’den 2017 yılının ilk 6 aylık dönemine göre yüzde 18,8 daha fazla konut satın aldı. Türkiye’nin yabancı yatırımcıdan yana yüzü bu yıl da gülüyor. 2018 yılının ilk yarısında yabancı yatırımcıya satılan toplam konut sayısı ise 11 bin 816 adet şeklinde oldu.

Her yıl TÜİK tarafından düzenlenen yılın ilk yarısı konut satış istatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılının ilk yarısında 2017 yılının ilk yarısına kıyasla yabancı yatırımcıya konut satışları yüzde 18,8 oranında artış kaydetti.

Yabancı yatırımcıların en çok konut satın almayı tercih ettiği gibi geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi İstanbul oldu. İstanbul’da söz konusu dönemde yabancı uyruklular tarafından 3 bin 999 adet konut satın alındı. 2017 yılının ilk yarısında ise toplam yabancı uyruklular tarafından toplam 3 bin 482 adet konut satın alınmıştı. İstanbul’daki yabancı yatırımcıya konut satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artış kaydetti.

İstanbul’dan sonra yabancı uyruklular tarafından en çok rağbet gören il ise 2 bin 833 adet konut satışı ile Antalya oldu. Antalya’yı 812 adet konut satışı ile Bursa ve Bursa ilini de toplam 432 konut satışı ile Yalova izledi.

Yabancı vatandaşlar söz konusu dönemde Trabzon’dan 540 adet, Ankara’dan 432 adet ve Mersin’den de toplam 333 adet konut satın aldı. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin yılın ikinci yarısında da katlanarak devam edeceği tahmin ediliyor.