EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Vatandaşlıkta limitin düşürülmesi Rusya’ya yönelik konut satışını artıracak

250 bin dolar tutarında taşınmazı olan yabancılar Türk vatandaşlığı alabilecek. Sektör temsilcileri, düzenleme ile Rusya’ya yönelik konut satışının artacağını ifade etti.

Yeni düzenleme ile birlikte 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancılar Türk vatandaşı olabilecek. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; Rusya Moskova’da Metropol Hotel’de gayrimenkul sektör temsilcilerinin katıldığı buluşmaya Türkiye'den 250 bin dolara ev alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesi damga vurdu. Rus yatırımcıların bu gelişme ile yakından ilgilendiğini dile getiren sektör temsilcileri, bunun Rusya'ya yönelik konut satışında ciddi artış yaratacağını ifade etti.

BİR YILLIK HEDEF 10 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için güvenli liman olduğunu ifade etti. Yılda 4.5 milyar dolarlık gayrimenkul sattıklarını hatırlatan patronlar, yeni düzenlemeyle birlikte satış hedeflerinin bir yıl için 10 milyar doları aşacağını belirtti.

FUAR VE TANITIMLAR ÖNEMLİ BİR KONUMDA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 5 yılda yabancıya 12 milyar dolarlık satış yapıldığını hatırlattı. Yeni düzenleme ile birlikte yabancıya satışın atağa kalkacağını ifade eden Kurum; “Bu anlamda fuarlar, tanıtımlar çok önemli. Faaliyetlerimizi yurtdışı fuarlarda artırmamız gerekiyor. Bakanlık olarak bu tür fuarlara güçlü bir şekilde gideceğiz. İç pazarımız dışında önemli bir pazar da yaratacak. Türkiye, buradan hak ettiği kadar pay alamıyordu. Yunanistan'daki düzenlemede rakamlar çok düşüktü. Yunanistan krizden böyle çıktı diyebiliriz. Bize de büyük katkısı olacaktır. Yeni düzenleme satıştaki konut stoğunun eritilmesini sağlayacak. Vatandaşlığa geçiş ile ilgili diğer düzenlemeleri de hızla gerçekleştireceğiz” dedi.

RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİ KURULACAK

Murat Kurum, Türk müteahhitlerin 368 milyar dolarlık yurtdışı iş hacminin yüzde 19.5’inin Rusya’da olduğunu açıkladı. Bunu 100 milyar dolara çıkarmanın gerekliliğinden bahseden Kurum, “Rusya ile ticaret hacmimiz de 27 milyar dolar. Bu rakamın yanı sıra Rusya’nın yüzde 20’lik payını da artırmalıyız. Bunları bakanlık olarak tartışacağız” diye konuştu.

Rusya’nın Türkiye ile iş birliği yapmak istediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rusya İnşaat Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakuşev ile yaptıkları toplantıda Yeni Moskova Projesi'nin de gündeme geldiğini söyledi. “Projede, 100 milyon metrekare inşaat alanı var. 2025'e kadar 70 milyon metrekare konut yapmayı hedefliyorlar. Türk müteahhitlerin sayısını artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.