EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Vakıfbank’tan açıklama: “Konut kredilerini sosyal sorumluluk olarak görüyoruz”

Vakıfbank Genel Müdürü Özcan konut kredilerinden zarar ettiklerini bu alanda verilen kredileri sosyal sorumluluk olarak gördüklerini açıkladı.

Konut sektöründe balon var mı, konut kredisi faiz oranları düşer mi, konut kredisi faizleri neden yükseliyor gibi sorular gayrimenkul sektörünün gündemini işgal etmiş durumdayken sektörle ve konut kredisi faiz oranlarıyla ilgili Türkiye’deki en büyük kamu kurumlarından bir tanesi olan Vakıfbank’tan geldi.

Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan konut kredilerinden banka olarak zarar ettiklerini ve bu alanda verdiklerini kredileri sosyal sorumluluk olarak gördüklerini açıkladı.

Konut kredisi faiz oranları sürekli yükseliyor. Gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredisi kullanma fikrinden her geçen gün uzaklaşıyor. Konut kredisi faiz oranları alıcı için caydırıcı olmaya başladı.

Uzmanlar tarafından tüketicinin konut kredisi alması için belirlenen psikolojik seviye yüzde 1. Ancak son dönemlerde konut kredisi faiz oranları bu seviyenin çok üzerinde seyrediyor. Birçok konut kredisi kullanmayı düşünen vatandaş da bu fikirden uzaklaşıyor.

Konut kredisi faiz oranları git gide yükselirken Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından bir tanesi olan Vakıfbank’ın Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan bu konuyla ilgili önemli bir açıklamaya imza attı. Özcan, konut kredilerinden banka olarak zarar ettiklerini açıkladı.
Konut kredisi faiz oranları ile bankanın maliyeti arasında olumsuz bir fark olduğunu altını çizen Özcan, konut kredilerini sosyal sorumluluk olarak gördüklerini de söyledi.

Fonlama tarafı ile ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulunan Özcan, kamu bankası olarak fonlama tarafı ile yakın ilişkiler içinde olduklarını ve önceden kamu mevduatıyla yarışa girdiklerini ancak son dönemlerde bu yarıştan kaçındıklarını dile getirdi.

Mega projelere devam edeceklerini önemle belirten Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, mega projelerden, uluslararası yatırımcılardan, yurt dışı kaynaklı veya doğrudan satış ile finansman kaynakları oluşturduklarını ve sadece mevduata bağlı kalmak istemediklerini ifade etti.

Özellikle köprü ve otoyol projelerinde talipler olduğunu ve buna örnek olarak da Yavuz Sultan Selim Köprüsü kredisinin olduğunu söyleyen Özcan, uluslararası yatırım bankaları üzerinden yatırımcıların Vakıfbank’a ulaştığını söyledi.

TL üzerinden borçlanmaya devam edeceklerini de ifade eden Özcan, swapları takip ettiklerini ve oranların makul bir seviyeye geldiğini gördüklerinde Türk Lirası olarak borçlanmaya devam edeceklerini açıkladı.