Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Uzmanlardan İmar Barışı’nda çürük bina uyarısı

İstanbul Kartal’da çöken bina faciasının arından İmar Barışı ve çürük bina tartışması başladı. Uzmanlar, bu konuda önemli uyarılarda bulundu.

İstanbul Kartal’da çöken bina faciası, İmar Barışı ve çürük binalarla ilgili birçok soruyu beraberinde getirdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, olası İstanbul depreminde binaların yüzde 75’inin yıkılacağını ifade etti. Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre; yetkililere “Acil önlem alınmalı” çağrısı tekrarlandı.

Herhangi bir çökme durumunda “sorumluluğun kime ait” sorusunu cevaplandıran Ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, İmar Barışı Kanunu’nun uygulanmasında ve yasama sürecinde olumlu katkı veren ilgili tüm kamu çalışanlarının ‘Bilinçli taksirle çok sayıda insanın ölümüne sebebiyet verme’ suçundan soruşturulması gerektiğini kaydetti.

DENETİM YAPMAYAN DA SORUMLUDUR

Ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, İmar Barışı Kanunu’nun daha önce imara aykırı olarak inşa edilen yapıların kentsel dönüşüm programı yapılana kadar kullanılmasına ‘hukuki’ imkan tanıyan düzenlemeler içerdiğini belirtti ve bu düzenlemelerin söz konusu yapıların insan hayatı için tehlike taşıyıp taşımadığının araştırılması gerektiğini belirtti.

Araştırma yükümlülüğü getirmeyen bu düzenlemeye istinaden kişilerin hayatı için somut tehlike oluşturacak şekilde ‘çürük’ yapılmış yapılarla ilgili olarak da gayrimuayyen kullanım izni verildiğini söyleyen İzzet Özgenç; “Bu düzenleme karşısında belediyeler bakımından önemli olan bu başvuru karşılığında belirli bir miktar paranın tahsilidir. Para ödendikten sonra yapı ‘çürük’müş veya değilmiş, önemli değil. Gayrimuayyen kullanım hakkı elde ediliyor. ‘Çürük’ olmasına daha doğru bir ifadeyle kişilerin hayatı için tehlike arz etmesine rağmen bu kanuna dayanılarak kullanma izni verilmiş, olan bir yapının çökmesi ve çok sayıda insanın ölümüne sebebiyet vermesi halinde, ceza hukuku bakımından sorumluluk büyük önem taşımaktadır. Elbette ki bu yapıyı ‘çürük, olarak inşa eden kişilerin ceza hukuku sorumluluğu söz konusu olacaktır. Bu kişilerin ceza hukuku bakımından sorumlu tutulabilmesi, bu yapılarla ilgili olarak denetim yükümlülüğü altında bulunan kamu görevlilerinin bu denetimi yapmamaları halinde, ceza hukuku sorumluluğunu ortadan kaldırmayacaktır. Denetim yükümlüğünü yerine getirmeyi ihmal eden kamu görevlileri sadece ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan değil, en azından bilinçli taksirle çok ifadelerini kullandı.