Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Uzmanlardan açıklama: 4.1 büyüklüğündeki deprem uyarıcı niteliğindeydi

Uzmanlar, 30 Kasım’da meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin uyarıcı niteliğinde olduğunu söyledi. Bölgedeki gerilimin ise arttığını belirtti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, Yalova depreminin beklenen büyük Marmara depremi öncesi uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Er, vatandaşların ev ve arazilerinin altındaki fay hatlarını öğrenebileceğini söyledi.

FAYLARDA RAHATLAMAYA NEDEN OLMADI

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, 30 Kasım’da yaşanan 4.1 büyüklüğündeki depremin bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade etti. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Engin Er, meydana gelen depremin aslında münferit bir deprem olduğunu ancak o bölgedeki faylarda bir rahatlamaya neden olmadığını söyledi. Deprem bölgesindeki gerilimin bir başka bölgeye taşındığına dikkat çeken Er, bu taşınmanın yeni bölgedeki gerilimi arttırdığını söyledi. Er; “4.1 büyüklüğündeki deprem öncü veya artçı değildir. Meydana gelen bu depremi bir uyarı niteliğinde düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

BÜYÜK DEPREMLER 150 YILDA BİR TEKRARLANIYOR

Engin Er, yapılan çalışmalarda büyük depremlerin 150 yıllık periyotlarda tekrarlandığını ifade etti. Bu periyoda göre Bursa’da bugün yarın büyük bir deprem beklendiğini belirten Er; “Yakın zamandaki 4.1 şiddetindeki depremi göz önüne alarak yerel idareciler dikkatli ve uyanık olmalıdır. Bir yerde kentsel dönüşüm yapılıyor, plan değişikliğine gidiliyorsa fay hattı sizi engelliyor. Bunun dışında başka hiçbir konuda fay hatlarını ciddiye almış değiliz” dedi. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan bir yönetmelik olduğunu hatırlatan Engin Er; “O yönetmelik ne yazık ki bilimsel verilere uygun değil. Yalnızca Amerika’nın bazı eyaletlerinde kabul edilen ancak Avrupa’da kabul görmeyen deprem yönetmeliği ülkemizde yürürlüğe girecek. Bu, problemlere çözüm olamayacak, tam aksine problemleri daha da artıracaktır” ifadelerini kullandı.

DEPREMDE TSUNAMİ TEHLİKESİ

Kısa sürede gerçekleşmesi beklenen büyük Marmara depreminin deniz merkezli olduğunda tsunami tehlikesi dahi taşıdığını söyleyen Er, “Eğer beklenen Marmara depremi 7.5 büyüklüğünde olur ve fay tek seferde kırılırsa sadece çevre iller değil Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, hatta İtalya’ya kadar bu deprem hissedilir. Böyle bir depremde tsunami tehlikesi de bulunuyor. Gevşek, kötü zemine inşa edilmiş evlerde oturan herkes bu depremden olumsuz etkilenir” diye konuştu.

EVİNİZİN ALTINDAN GEÇEN FAYI ÖĞRENİN

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün kurumsal web sitesinde yayınlanan haritalar aracılığıyla vatandaşların ev ve arazilerinin altındaki fay hatlarını öğrenebileceğini de sözlerine ekledi.