EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Uygun şartlarda hazine arazisi kiralamak için son günler

Hazine’ye ait tarım arazileri uygun şartlarda çiftçilere kiraya veriliyor. Uygulamadan yararlanmak isteyenler için son tarih 19 Kasım.

Ekim ayı itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Hazine’ye ait tarım arazilerinin uygun koşullarda çiftçilere kiralama uygulaması başlatıldı. Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; yerli üretimin artırılması için başlatılan uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuruda bulundu. 218 bin çiftçinin faydalanmasının beklendiği uygulamaya başvurularda son tarih ise 19 Kasım 2018.

İSTERSE ALABİLECEK

Uygulama ile birlikte Hazine’nin 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi çiftçilere 10 yıla kadar kiralanıyor. Tarım arazileri, çiftçiye kullanım bedelinin yarısı üzerinden de kiraya veriliyor. Kullanım bedeli, illere ve araziye göre farklılık gösterebiliyor. Çiftçi, istemesi halinde 10 yıl sonra isterse araziyi satın alabilecek. Eğer istemezse çiftçi bir 10 yıl daha kiralama hakkına sahip olacak.

3 YIL KULLANIM ŞARTI KİRALAMA

Söz konusu kiralamanın yapılabilmesi için 31 Aralık 2017’den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Arazinin kullanım tespiti ise Milli Emlak Müdürlükleri tarafından yapıyor.

Aileleriyle birlikte toplam 1 milyon kişiyi ilgilendiren uygulama ile birlikte çiftçiler, tarım arazilerini artık kira bedelini ödeyerek gönül rahatlığıyla ekip biçebilecek.