EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Üsküdar'da dönüşüm başlıyor

Üsküdar'da yaklaşık 270 bin kişinin yaşadığı 16 mahallede kentsel dönüşüm çalışmaları için hazırlıklar başladı. Dönüşümün önünü İBB'nin vereceği karar açacak.

Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul'un birçok ilçesinde uzun yıllardır devam eden kentsel dönüşüm hareketine her gün bir başka ilçe dahil oluyor. İstanbul'un tarihi öneme sahip ilçelerinden biri olan Üsküdar'da da dönüşümün önü açıldı. Üsküdar'ın yeniden planlanması istenen mahalleleri arasında Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen oturuma katılarak Üsküdar'da yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dönüşüm planının nisan ayında hazırlanarak İBB’nin onayına sunulacağını söyledi. Belediyeden çıkacak kararın kentsel dönüşümün önünü açacağını belirten Türkmen, “Bölge kaçak yapılarla dolu. 30 yıldır konuşulan bir konunun sonuna geldik” diye konuştu.

Kentsel dönüşümle yeniden inşa edilecek olan 16 mahallede 3 adet kırmızı çizgileri olduğunu belirten Türkmen, “Evlerimiz estetik olacak, insanlar Üsküdar evlerini konuşacak. İkincisi, site şeklinde yapılaşmaya karşıyız. Mahalle hayatından memnunuz. Üçüncüsü ise otoparksız proje olmayacak” dedi.

TOKİ'nin de dönüşüm alanlarında konut üreteceğinin müjdesini veren Başkan Türkmen, yerinde kentsel dönüşümü savunduklarını ifade etti. Türkmen, “Bu mahallelerdeki insanlar mahallelerinde oturmaya devam edecek. Bundan sonra söz vatandaşın. Hissedarların önündeki en büyük engel imar sıkıntısıydı. Bu kararla onu aştık” dedi. Türkmen, kat yüksekliklerinin 6-7 kata ulaşacağını söyleyerek “Geri görünümde 6 kat, etkilenme bölgesinde ise 7 kata çıkan bir imar hakkı geliyor” diye konuştu.