Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Ulaştırma Bakanı, Kanal İstanbul’un hukuki statüsünü açıkladı

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’un İstanbul Boğazı’nın aksine hukuken “iç suyolu” statüsünde olacağını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’un hukuki statüsünü açıkladı. Sözcü Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre; Cahit Turhan, Montrö Sözleşmesi ile “uluslararası suyolu” olarak kabul edilen İstanbul Boğazı’nın aksine Kanal İstanbul’un hukuken “iç suyolu” statüsünde olacağını belirtti. Bakan Turhan, Kanal İstanbul'un “uluslararası ulaşıma açık” olacağını, ancak geçiş rejiminin “iç suyolu” olması nedeniyle Türkiye'nin yetkisinde kalacağını söyledi.

Bakan Turhan, uluslararası ulaşıma açık bir iç suyolu olarak planlanan Kanal İstanbul Projesi’nin geçiş rejiminin, uluslararası hukuk temelinde Türkiye’nin kendi iç hukukuyla düzenlenebilmesi ve Türkiye’nin bir iç suyolu olması hasebiyle buradaki geçiş koşullarının belirlenmesinin ülkemizin yetkisinde bulunduğunu belirtti.

Kanal İstanbul’dan tanker, konteyner, yolcu ve ticaret gemilerinin geçiş yapacağını kaydeden Bakan Turhan, geçişine izin verilecek gemi tip ve sınıflarına göre alınacak ücretlendirme işlemleri hakkındaki çalışmalar ile seyir emniyetine yönelik teknik ve idari çalışmaların ise devam ettiğini ifade etti.