Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Ucuz konutta ‘1 yıl ikamet’ şartı

TOKİ tarafından üretilen sosyal konutlardan birine sahip olmak isteyen dar gelirli vatandaşların konut almak istedikleri ilde en az 1 yıl ikamet etmesi gerekiyor.

TOKİ tarafından yurdun dört bir yanında üretilen sosyal konutlardan birine sahip olmak isteyen dar gelirli vatandaşların konut almak istedikleri ilde en az 1 yıl ikamet etmesi gerekiyor.

Türkiye’nin en büyük sosyal konut üreticisi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye’nin her ilinde dar gelirli vatandaşlara yönelik sosyal konut projeleri üretiliyor. 8 binden fazla TOKİ sosyal konut dar gelirli vatandaşların hizmetine sunulmuş durumda. Projelerden daire sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlardan belirli şartları karşılamaları bekleniyor.

TOKİ tarafından üretilen dar gelirli vatandaşlara yönelik konutlara sahip olabilmek için gerekli şartlar şöyle:

  • Daha önceden kendisi, eşi ve velayetindeki çocuklarından herhangi birisinin üzerine kayıtlı tapu bulunmaması (emekliler de dahil)

  • İlk evini alacak olmak

  • Hane gelirinin yurt genelinde 3 bin 200 TL’den yüksek olmaması

  • Hane gelirinin İstanbul içinde 3 bin 700 TL’den yüksek olmaması

  • Konut satın alınmak istenen ilde en az 1 yıl süreyle ikamet ediyor olmak

  • Konut sözleşmesi için belirlenen bankalara en az 10 bin TL teminat vermek

  • Toplam konut bedelinin yüzde 10’u kadarını peşinat olarak ödemek

Yukarıdaki şartları karşılayan dar gelirli vatandaşlar TOKİ tarafından üretilen binlerce sosyal konuttan birine sahip olabiliyor. Ucuz konut satın almak isteyen ve şartları karşılayan dar gelirli vatandaşlar başvurularını Halkbankası ya da Ziraat Bankası’ndan 10 bin TL teminat ödeyerek gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar belirlenen bankaların yanı sıra TOKİ’nin il ve ilçe şubelerinden de başvurularını yapabiliyor. Konut satın almak isteyen vatandaşların hangi bankaya başvuru yapması gerektiği de bulunan ile göre değişiklik gösterebiliyor.

TOKİ’de her ihtiyaca ve her bütçeye uygun 1+1, 2+1 ve 3+1 tipinde tasarlanmış konutlar bulunuyor. TOKİ sosyal konutlarında fiyatlar 55 bin 681 TL’den başlangıç gösteriyor. Konut satın almak isteyenlerin aylık yapacağı ödemeler ise 185 TL’den başlangıç gösteriyor.

Özellikle Anadolu’da yaşayan dar gelirli vatandaşlar TOKİ’nin internet sitesi üzerinden kendilerine uygun bir ev bulabiliyorlar. TOKİ başvuru şartları hakkında detaylı bilgi ve sosyal konut projeleri hakkında bilgilere de yine kurumun internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.