EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye’nin deprem haritası 22 yıl aradan sonra güncellendi

Türkiye’nin deprem haritası 22 yıl aradan sonra güncellendi. Yeni harita ile Türkiye’de en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye geriledi.

Türkiye’nin deprem haritası 22 yıl sonra güncellendi. Güncellenen yeni haritaya göre; 46 ilde deprem tehlikesi riski azaldı. 6 ilin deprem tehlikesi oranında ise artış kaydedildi.

1996 yılında kullanıma sunulan deprem bölgeleri haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018 tarihinde yenilendi. Yeni deprem haritası, 1 Ocak 2019’da resmen yürürlüğe girdi. Yeni deprem haritası, en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı.

Yeni haritada Türkiye’nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17 oranına kadar düştü. Adana; Antalya, Bursa, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van'ın da aralarında yer aldığı 46 ilin deprem riski azalış kaydetti. Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon olmak üzere 6 ilde ise deprem riskinde artış görüldü. Bunun yanı sıra eski haritada binaların yüzde 44’ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26’ya kadar düştü.