EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye'deki yapılar enerji verimliliğinde sınıfta kaldı

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin Türkiye’deki binaların yüzde 85’inin enerji verimliliği açısından uygun olmadığını söyledi.

Türkiye’deki binalar hem devlet hem de finans sektörünün uygulamaları ile ısı yalıtımına uygun hale getiriliyor. Ancak hala daha Türkiye’deki binaların yüzde 85’i enerji verimliliği açısından uygun değil.

"VERİMDER Anadolu Buluşmaları" toplantısında konuşma yapan Alkin, olarak enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak düşüncesiyle hareket ettiklerini ve Türkiye’nin her noktasında bunu anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Gelecek nesillerin daha yeşil bir dünyada yaşamaları ve küresel ısınmanın önüne geçebilmek için enerji verimliliğinin önemini anlatacaklarını ifade eden Alkin, Türkiye'nin her noktasına anlatacaklarını ifade etti.

Türkiye’deki enerji kaynaklarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması nedeniyle hızla azalmaya başladığını ifade eden Alkin, bilhassa karbondioksit gazı emisyonunun neden olduğu iklim değişiklikleri ve global ısınma sebebiyle dünyanın ciddi çevresel felaketlerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Yapılarda enerji verimliği konusunda Türkiye’nin her noktasında farkındalık yaratmayı amaçladıklarının altını çizen Alkin, "Türkiye'de enerjinin yüzde 37'si konut ve sitelerde tüketiliyor. Bunun da yüzde 80'i binaların ısıtılması ve soğutulmasında kullanılarak her yıl fazladan harcama yapılıyor." diye konuştu.

Alkin, enerjinin verimliliğinin büyük önem arz ettiğini ifade ederek, "Enerji verimliliği denilince akla ilk gelen teknoloji ısı yalıtımıdır. Hem hükümetin hem de finans sektörünün destekleyici uygulamalarıyla ısı yalıtımı artık birçok binada kullanılıyor ancak hala Türkiye'de binaların yüzde 85'i enerji verimliliğine uygun değil." dedi.

Türkiye ekonomisinin canlanması, enerji kaynaklarında dışarıya olan bağımlılığın azaltılması ve istihdamın artmasının enerji verimliliğine dikkat çekerek sağlanabileceğini önemle vurgulayan Alkin, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Uluslararası Enerji Ajansının yaptığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacak enerji talebi sebebiyle 2030 yılında ciddi problemle karşı karşıya kalınması ihtimali var. Hem ülkemizde hem de dünyamızda sanayileşme ve şehirleşme yaygınlaşmaya devam ediyor.

Bu duruma bağlı olarak enerji ihtiyacımız her geçen gün daha da artıyor ancak gelecek nesillerin de yeryüzünde az olan doğal kaynaklarımızı kullanabilmeleri için çevreyi korumak ve yenilenebilir enerji tasarrufu konularına dikkat etmemiz gerekiyor."