EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye'de yaşayan Suriyelilere kalıcı konut verilecek

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacılara kalıcı konut verileceğinin açıklamasının ardından bir açıklama da bakan Özhaseki’den geldi.

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli sığınmacı Türkiye’de yaşamaya başladı. Kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli sığınmacı için kalıcı konut hazırlanması gündeme getirildi.

Geçtiğimiz hafta bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıların artık çadır kentlerde ve koyteynırlarda değil evlerde yaşaması için çalışmalar yapılacağını söyledi.

Suriyeli sığınmacıların kalıcı olarak kendi topraklarına dönmesini de kolaylaştırılacak bu uygulama ile önemli bir adım atılacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan artık çadır kent ve konteynır kent kurulmayacağını söyledi. Böylelikle yeni yerleşimlerin önü kapatılacak ve Suriyeli sığınmacılar işgalden kurtarılan topraklarına kalıcı olarak geri dönecekler.

Kendi imkanlarını kullanarak kent sınırlarından kent merkezlerine ve ülke genelinde yayılmaya başlayan Suriyeli sığınmacılar için kalıcı konut üretilmesi gündeme getirildi. Bu konuyla ilgili bir açıklama da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. Bakan Özhaseki Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara kalıcı konut verileceğini ve bu alanda çalışmalar yürütüleceğini bildirdi.

AFAD tarafından en son 9 Ocak 2018 tarihinde açıklanan son verilere göre Türkiye’de kayıtlı olarak 3 milyon 466 bin 263 Suriyeli yaşıyor. Ancak Suriye’de sınırlardan geçtikten sonra kayda alınmayan Suriyeli sığınmacılarla birlikte 4 milyondan fazla Suriyeli olduğu tahmin ediliyor.

Kalıcı konut verilecek Suriyelilerin barınma ihtiyaçları için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yüksek katlı konutların inşa edilmesi bekleniyor.