Avenue İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Avenue İstanbul İstanbul Avrupa / Büyükçekmece 443.000 TL - 1.100.000 TL Proje Detayı
Self İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Self İstanbul İstanbul Avrupa / Esenyurt Proje Detayı
Locamahal Veliefendi
3 Yıl Sonra Teslim
Locamahal Veliefendi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu 645.000 TL - 1.800.000 TL Proje Detayı
Sinpaş Finans Şehir
2 Yıl Sonra Teslim
Sinpaş Finans Şehir İstanbul Anadolu / Ümraniye 475.000 TL - 3.000.000 TL Proje Detayı

Türkiye'de temiz havaya sahip tek il Çankırı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından normal kabul edilen hava kirliliği değerlerine göre, Türkiye'de havası temiz denilebilecek tek il Çankırı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) "görünmez katil" tanımını kullandığı hava kirliliği, dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Her yıl 7 milyon insanın ölümünden sorumlu tutulan hava kirliliği, Türkiye'de de artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) normal kabul ettiği değerler baz alındığında, Türkiye'nin 80 ilindeki hava kirlilik oranı oldukça yüksek. Örgütün standart değerlerine göre Türkiye'de hava kirlilik oranının yıllık ortalaması normal değerlerin altında kalan yani havası temiz tek il Çankırı.

Her yıl en az 2 bin 876 kişinin hayatına mal oluyor

Türkiye'de hava kirliliğinin son yıllarda giderek attığını söyleyen Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Görev Grubu Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, Türkiye'de yalnızca kömürlü termik santrallerinin neden olduğu hava kirliliği nedeniyle her yıl en az 2 bin 876 erken ölüm, 4 bin 311 hastaneye yatış ve 637 bin 643 işgünü kaybı yaşandığını belirtiyor. Hava kirliliğinin 1. dereceden kanser yapıcı etken ilan edildiğini bildiren Doç. Dr. Çalışır, şunları söylüyor: "Termik santrallerinin yol açtığı kirlilik de akciğer kanseri, KOAH, astım, akciğerde sertleşme, bronşit, sık solunum yolu enfeksiyonları, kalp krizi, yetmezliği ve ritm bozukluğu, inme, Alzheimer, gebelik diyabetine yol açıyor. Ayrıca çocuklarda akciğer gelişimini bozuyor, otizme zemin hazırlıyor. Sperm üretimini bozuyor.

Halen 187 hava kirleticisinin tanımlı olduğunu belirten halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ise bunlardan beş temel kirleticiyle Ulusal Hava Kalitesi İndeksi'nin hesaplandığını hatırlattı. Ancak Türkiye'de 2015 yılı verilerine göre yalnızca iki temel kirletici kükürtdioksit (SO2) ve partikül maddelerin (PM10) tüm illerde ölçüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Pala, "Geriye kalan üç temel kirletici karbon monoksit, azot dioksit ve ozon yurt çapında yaygın olarak ölçülemiyor. Ayrıca ülkemizde kabul edilen sınır değerler, Dünya Sağlık Örgütü hava kalitesi rehberlerinde yer alan sınır değerlere göre çok yüksek" dedi.

İç ortamdaki kirliliğe de dikkat edilmeli

İç ortamdaki hava kirliğinin de benzer etkileri var. Isınmak amacıyla yakılan kömür, odun, kuru bitki kök ve dalları, tezek, yapı malzemeleri, mobilyalar, temizlik malzemeleri, boya ve vernik, ısınma, yemek pişirme, aydınlanma, dışarıdan giren hava iç ortamdaki havayı kirletiyor. İç ortamdaki kirlilik de ölüm, kanser ve kronik hastalıklara zemin hazırlıyor.