EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye'de satılık konutların metrekare fiyatı 2 bin 735 TL oldu

Hürriyet Emlak Ocak 2017 Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye'de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı bir yılda yüzde 12 oranında artış göstererek, 2 bin 735 TL oldu.

Hürriyet Emlak Ocak 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 12 oranında artış göstererek, 2 bin 735 lirayı buldu. Kiralık konutlarda ortalama metrekare fiyatı 18 lira ile değişim yüzdesi yaşanmadı. Türkiye'de amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl olarak açıklandı.

İstanbul'da ortalama fiyat 5 bin TL'ye yaklaştı

İstanbul'da Ocak 2017 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 491 liraya ulaştı. İlde son bir yıllık artış yüzde 22 oranında. Kiralık konutlarda ise fiyat ortalaması değişmedi ve Ocak 2017’de 21 lira metrekare ortalaması ile devam etti. İstanbul'da amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 26 ile Şile, yüzde 25 ile Üsküdar, yüzde 20 ile de Silivri ve Beykoz oldu.

Ankara'da Kazan ipi göğüsledi

Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 8 oranında artarak bin 750 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 9 artarak metrekarede 17 lira mertebesinde. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 9,8 ile Kazan. İkinci sırada yüzde 3,5 ile Gölbaşı, üçüncü sırada ise yüzde 1,7 ile Altındağ var.

İzmir'de amortisman süresi 19 yıl

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 12 oranında artışla 2 bin 429 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 10 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Amortisman süresi 19 yıl olan İzmir'de, Ödemiş geçtiğimiz ay fiyatların en fazla arttığı ilçe. Ödemiş’de bir aylık fiyat artışı yüzde 4,9 oldu. İkinci sırada yüzde 3,9 artışla Güzelbahçe, üçüncü sırada ise yüzde 3,5 ile Menderes var.

Antalya'da fiyatlar artmaya devam ediyor

Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda tam yüzde 7 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının 1.860 liraya ulaştığı ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı 9 lira ve yıllık artış yüzde 3. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Serik’te arttı. Yüzde 4,7 oranla Serik ilk sırada yer alırken, yüzde 2,3 ile Kemer ikinci, yüzde 0,7 ile Konyaaltı üçüncü sırada.

Bursa'da kiralık konut fiyatları yüzde 19 arttı

Bursa'da satılık konut fiyatları Ocak 2017 itibariyle ortalama bin 706 lira mertebesinde. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 19 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı da yüzde 19. Kiraların ortalama metrekare bazında 8 lira olduğu ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 1,9 ile Gemlik’te arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 1,6 artışla Nilüfer, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 0,9’la Kestel yer aldı.