EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye’de konuta yatırım yapanlar kazançlı çıkıyor

Türkiye’de konuta yatırım yapanlar kazançlı çıkıyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre son 7 yılda Türkiye’de konuta yatırım yapanlar yüzde 142 kazandı.

Türkiye’de konuta yatırım yapanlar kazançlı çıkıyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, geçtiğimiz 7 yıl içerisinde Avrupa’daki konut fiyatları yüzde 11 artış gösterdi. Söz konusu dönemde Türkiye’de konuta yatırım yapanlar ise yüzde 142 kazandı. Bu oranla birlikte Türkiye, AB’deki en yüksek konut getirisi sağlayan Estonya’yı ikiye katladı.

EN SERT DÜŞÜŞ İSPANYA’DA GÖRÜLDÜ

AB’ye üye ülkeler arasında son 7 yıllık dönemde en fazla artış yüzde 73 ile Estonya’da yaşandı. Estonya’yı yüzde 56 ile İsviçre, yüzde 49 işe Avusturya takip etti.

Raporda, 2008’de İspanya’da başlayan emlak krizinin etkilerinin devam ettiği görüldü. Söz konusu dönemde konut fiyatlarındaki en keskin düşüş İspanya’da yaşandı.

METREKARE ORTALAMASI 2 BİN 112 TL

AB ülkelerinde, son 1 yılda konut fiyatları ortalama yüzde 4.4 artış kaydetti. Almanya’da konut fiyatları 1 yılda yüzde 4 artarken Türkiye’de ise Aralık 2016-Aralık 2017 döneminde yüzde 8.5 oranında artış görüldü.

Ortalama konut metrekare fiyatları 2010 yılının Ocak ayında Türkiye’de 872 TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu rakam, Aralık 2017’de 2 bin 112 TL’ye yükseldi. Rakamlar, Türkiye’de konut yatırımcılarının son 7 yılda yüzde 142 kazandığını ortaya koydu.