EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye, Yüksek Hızlı Tren'i sevdi

Türk halkı Yüksek Hızlı Tren teknolojisini sevdi. Son 5 yılda otobüs sayısında azalma görülürken, seyahatlerini yüksek hızlı trenle gerçekleştirenlerin sayısı arttı.

Türkiye'de raylı sistem yatırımları son dönemde büyük hız kazandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, havayolu ve demiryoluna ilişkin önemli projelerin hayata geçirilmesi otobüs sayısını da düşürdü.

TÜİK'ten alınan bilgilere göre, Türkiye'de son 5 yılda otobüsler hariç bütün kara taşıtlarının sayısında artış yaşandı. 2011 yılında 219 bin 906 olan otobüs sayısı 2015'te 217 bin 56'ya düşerken otomobil sayısı 2 milyon 476 bin 226'yı buldu. Otomobillerdeki yükselişi 644 bin 195 ile kamyonet, 411 bin 174 ile motosiklet, 228 bin 949 ile traktör, 75 bin 861 ile kamyon, 59 bin 778 ile minibüs, 11 bin 616 ile özel amaçlı taşıtlar izledi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halit Özen, otobüs sayısındaki azalmanın, raylı sistemlerdeki gelişmenin sebep olabileceğini söyledi. Özen, "Son 5 yılda havayolu ve özellikle İstanbul, Ankara, Eskişehir, Konya arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcu sayısındaki artışla orantılı bir azalma söz konusu. Şehir içi yolcu taşımacılığında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde raylı sistem yatırımlarının artması ve hayata geçirilmesiyle şehir içi taşımacılığında raylı sistemin payı arttı. Dolayısıyla da otobüs gereksinimi azaldı." dedi.