EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye genelinde taşınma maliyetleri yüzde 15 arttı

Türkiye genelinde ev taşıma maliyetleri yaklaşık yüzde 15 oranında artış kaydetti. İstanbul’da 1+1 daireye çıkma bedeli en az 844 TL olarak tespit edildi.

Yurt genelinde gayrimenkul fiyatlarının artışıyla birlikte konut değiştirme maliyetleri de yükselmeye başlıyor. Taşınma maliyetleri de yükselmeye başladı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde başta olmak üzere genel itibariyle yüzde 15 oranında artış gösterdi. İstanbul gibi büyük kentlerde

1+1 kat planında tasarlanan bir daireye çıkmanın bedeli en az 844 TL şeklinde tespit edildi. İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de de taşınma maliyetlerinde artış oldu. Ankara’da 1+1 kat planındaki bir daireye taşınma bedeli en az 836 TL ve İzmir’de ise 816 TL olarak tespit edildi.

Büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde bütün illerde taşınma maliyetleri yüzde 15 civarında artış yaşadı. İstanbul’da 1+1 daireye çıkma bedeli en az 844 TL, Ankara’da en az 836 TL ve İzmir’de ise en 816 TL olarak tespit edildi.

1 Ekim 2016 ile 30 Eylül 2017 tarihlerini kapsayan sürede 151 bin 79 taşınma analizine ilişkin Armut tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre, İstanbul’da taşınma hareketliliğinin yüzde 60’ı Avrupa Yakası’nda gerçekleşti. Avrupa Yakasında yaşayan vatandaşlar Anadolu Yakasındakilere göre daha çok taşındı. İstanbul’da yaşayanların sadece yüzde 16’sı yaka değiştirirken, en fazla taşınma Kadıköy, Kağıthane ve Güngören’de gerçekleşti.

Tüm bu bilgilere ek olarak son dönemlerde konut taşıma maliyetlerinde artış da dikkat çekiyor. Aynı şehir içindeki taşınma oranları temmuz ayı içerisinde yüzde 15 civarında artış kaydetti. İzmir yüzde 20’lik artış oranı ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 16’lık artış ile İstanbul takip etti. Ankara’da ise şehir içi taşınma maliyetlerindeki artış oranı yüzde 4 şeklinde gerçekleşti.

İstanbul’dan taşınan vatandaşlar ise en çok İzmir’i tercih etti. İstanbul halkı şehir değiştirdiğinde İzmir’i tercih etti. Ankara’da yaşayan vatandaşların yüzde 16’sı İstanbul’u tercih ederken yüzde 9’su ise İzmir’e yerleşmeyi tercih etti.